XI Forum Rynku Zdrowia: przepisy wreszcie otwierają się na telemedycynę

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 23 października 2015 14:20

Skrócenie kolejek i ułatwienie pacjentom dostępu do geriatrów oraz kardiologów. To główne korzyści wynikające z ostatnich nowelizacji przepisów dotyczących udzielanie świadczeń zdrowotnych z zastosowaniem rozwiązań telemedycznych - uznali zgodnie uczestnicy sesji poświęconej telemedycynie podczas XI Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 22-23 października).

XI Forum Rynku Zdrowia: przepisy wreszcie otwierają się na telemedycynę
Dr Wojciech Matusewicz, prezes AOTMiT; FOT. PTWP

- Zmiany m.in. w ustawach o działalności leczniczej, a także o zawodzie lekarza dopuszczają - przy spełnieniu określonych wymogów - zbadanie pacjenta nie tylko w gabinecie lekarski, ale również za pomocą narzędzi telemedycznych - powiedział Michał Czarnuch, adwokat z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka sp.k.

- To naprawdę bardzo dobre nowelizacje, stanowiące nowe otwarcie rynku telemedycznego. Ma nadzieję, że te nowelizacje zostaną podpisane przez prezydenta - dodał prawnik.

Prezes NFZ wydał już natomiast odpowiednie zarządzenia dotyczące telemedycznych konsultacji w geriatrii i kardiologii.

- Najważniejsze korzyści wynikające z tych regulacji to skrócenie kolejek i ułatwienie pacjentom dostępu do geriatrów oraz kardiologów, a także obniżenie kosztów udzielanych świadczeń - wyliczał Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Przypomniał, że w 2012 roku Agencja wydała także pozytywną rekomendację dla hybrydowej rehabilitacji kardiologicznej z zastosowanie rozwiązań telemedycznych. - Tego typu rehabilitacja nadal jednak czeka na zakwalifikowanie - dodał prezes Matusewicz.

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum