Wrocław: w czerwcu ruszy Medyczne Centrum Przetwarzania Danych

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2014 15:17

We Wrocławiu powstaje jedno z najnowocześniejszych na świecie i największe w Polsce Medyczne Centrum Przetwarzania Danych. Koszt jego budowy i uruchomienia to blisko 300 mln zł.

Wrocław: w czerwcu ruszy Medyczne Centrum Przetwarzania Danych

Jak poinformowała nas Anna Smycz-Michalak, dyrektor Public Relations Data Techno Park Sp. z o. o. we Wrocławiu, mogą tam być gromadzone, przetwarzane i udostępniane dane medyczne pacjentów z całej Polski.

Budowa Medycznego Centrum Przetwarzania Danych ma związek z ustawowym obowiązkiem wycofywania papierowej dokumentacji medycznej ze wszystkich placówek ochrony zdrowia i zapisywania wszelkich danych w formie elektronicznej. Do prowadzenia elektronicznej dokumentacji zobowiązany będzie każdy szpital, przychodnia, a nawet małe gabinety lekarskie.

Wszystkie informacje - elektroniczną kartotekę medyczną, wyniki badań, zdjęcia rentgenowskie, zapisy z rezonansu oraz tomografu itp. - będą przechowywane w tzw. chmurze w Medycznym Centrum Przetwarzania Danych. Lekarze i pacjenci w każdej chwili, z każdego miejsca na  świecie, będą mogli sięgnąć po wszystkie potrzebne informacje przez internet.

Medyczne Centrum Przetwarzania Danych będzie wyposażone docelowo w 512 szaf serwerowych, z których każda mieści po 42 serwery. Zostanie uruchomione w czerwcu 2014 roku. Koszt inwestycji w 85 proc. sfinansowała UE z programu Innowacyjna Gospodarka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum