Wlk. Brytania: 250 mln funtów na zwiększenie roli sztucznej inteligencji w służbie zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 sierpnia 2019 09:01

Publiczna służba zdrowia National Health Service (NHS) w Wielkiej Brytanii zapowiada uruchomienie krajowego laboratorium sztucznej inteligencji (AI) w celu poprawy jakości badań i opieki nad pacjentami - podał serwis BBC. Wartość inwestycji to 250 mln funtów.

Fot. Fotolia

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ogłosił, że rząd przeznaczy 250 mln funtów na zwiększenie roli sztucznej inteligencji w służbie zdrowia. Zaznaczył jednocześnie, że AI ma "ogromną moc" poprawy opieki, ratowania życia i zapewnienia lekarzom więcej czasu dla pacjentów. Hancock liczy na to, że krajowe laboratorium pomoże NHS pozyskiwać wiedzę, która przyczyni się do ratowania ludzkiego życia.

Jak zauważyło BBC, zaawansowane oprogramowanie komputerowe już teraz wykazuje potencjał do zrewolucjonizowania medycyny zaczynając od diagnozowania pacjentów i pozyskiwania nowych informacji na temat chorób aż po poprawę funkcjonowania szpitali.

W sierpniu 2018 r. serwis The Verge poinformował, że naukowcy z laboratorium DeepMind zajmującego się rozwojem uczenia maszynowego, a także londyńskiej uczelni University College London i szpitala okulistycznego Moorfields Eye Hospital w Londynie stworzyli oprogramowanie, które z dokładnością porównywalną do tradycyjnych metod rozpoznaje wiele powszechnych chorób oczu.

Oprogramowanie było testowane na blisko 15 tys. skanów pochodzących od 7,5 tys. pacjentów leczonych w Moorfields. Oprócz skanów system zasiliły również diagnozy tamtejszych lekarzy. Dzięki temu po zapoznaniu się z różnicami anatomicznymi elementów gałki ocznej sztuczna inteligencja uczyła się również wydawania rekomendacji działań klinicznych.

Jak zauważyło BBC, badania kliniczne dowiodły, że poza chorobami oczu AI jest w stanie rozpoznawać na podstawie obrazów medycznych również raka płuc i skóry, a stosowanie tej technologii w procesie leczenia może pozwolić lekarzom nie tylko przeznaczyć więcej czasu na wywiad lekarski, ale także skupić się w danym momencie na najpilniejszych przypadkach i wybrać odpowiednią dla pacjenta terapię.

Naukowcy z londyńskiego University College opracowali też system sztucznej inteligencji, która pomaga zarządzać wizytami lekarskimi. Na podstawie dostarczanych jej danych oznacza pacjentów, którzy mają tendencję do opuszczania umówionych wizyt i wysyła im przypomnienie o nadchodzącym spotkaniu z lekarzem.

Sztuczna inteligencja może również pomóc w uzyskaniu świeżego spojrzenia na znane choroby. Posłużyła ona m.in. do opracowania nowego sposobu diagnozowania migotania przedsionków.

BBC podkreślił, że rozwiązania z obszaru medycyny bazujące na technologii AI nie są jeszcze rutynowo wykorzystywane przez NHS i zaznaczył, że oznacza to dla służby zdrowia także wyzwania - jak szkolenia personelu, poprawa bezpieczeństwa cybernetycznego i zapewnienie poufności danych pacjentów.

W 2017 r. Royal Free Hospital w północnym Londynie został skrytykowany za udostępnienie 1,6 mln danych pacjentów laboratorium DeepMind. Specjalna komisja uznała, że szpital nie zrobił wystarczająco dużo, aby zabezpieczyć dane pacjentów. Również w 2017 r. NHS został dotknięty cyberatakiem, który zakłócił wizyty szpitalne oraz w przychodniach.

BBC podkreśla również, że AI może być tylko tak dobra jak dane, z których korzysta. Tymczasem większość medycznych badań wciąż dotyczy populacji osób o białym kolorze skóry, co oznacza, że rozwiązania wykorzystujące AI mogą być mniej skuteczne w przypadku osób ciemnoskórych lub pochodzących z mniejszości etnicznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum