money.pl/Rynek Zdrowia | 30-05-2019 10:05

Wkład polskich firm w koncepcję medycznego miasta przyszłości

Microsoft z polskimi partnerami technologicznymi zaprezentował koncepcję Miasta Przyszłości z kompleksowymi rozwiązaniami dla ochrony zdrowia.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Krzysztof Charszla, ekspert w zakresie transformacji cyfrowej sektora samorządowego w polskim oddziale Microsoft, w trakcie konferencji Microsoft Innovation Summit stwierdził, że cyfrowa transformacja w sektorze zdrowia to korzyści dla wszystkich stron. Kluczowa jest stopniowa, ale konsekwentna reorganizacja systemu ochrony zdrowia, aby był on w stanie, przy wykorzystaniu rozwiązań takich, jak telemedycyna czy sztuczna inteligencja, odpowiedzieć na potrzeby pacjentów - podaje serwis money.pl.

Jak przekonywał Charszla to pacjenci powinni być w centrum cyfrowej transformacji, której celem są konkretne usprawnienia dla wszystkich. Dzięki nim pacjenci uzyskują większą dostępność świadczeń i szybszy dostęp do niezbędnych informacji, a lekarze - wsparcie w codziennych decyzjach terapeutycznych, większą interakcję zarówno z pacjentem i mniejszą biurokrację.

W trakcie konferencji zaprezentowane polskie projekty wpisujące się w koncepcję Miasta Przyszłości, między innymi: platformę rehabilitacyjną Gabos, pozwalająca na bieżącą konsultację z fizjoterapeutą. System Medic zaprojektowany przez ecom (wirtualnie przechowuje całą dokumentację medyczną i umożliwia lekarzowi pierwszego kontaktu dostęp do danych). W zarządzaniu pacjentami pomaga rozwiązanie KenSci, które na bieżąco monitoruje m.in. liczbę oczekujących, długość wizyty w placówkach medycznych.

Wśród nowości są też kioski do samodiagnostyki Telemedica,. Swoje rozwiązania w ramach koncepcji Miasta Przyszłości dla służby zdrowia zaprezentował także Comarch Healthcare, który oferuje wsparcie zdalnej opieki senioralnej.

Więcej: www.money.pl