prawo.pl/Rynek Zdrowia | 21-12-2018 13:18

Ustawa o cyberbezpieczeństwie to nowe wydatki dla szpitali

Ustawa o cyberbezpieczeństwie dla 250 podmiotów medycznych oznacza nowe wydatki i obowiązki. Będą musiały m.in. stworzyć dokumenty związane z cyberbezpieczeństwem i co dwa lata przeprowadzać specjalistyczne audyty, które jednorazowo mogą kosztować ok. 100 tys. zł.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zgodnie z ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, zdecydowana większość szpitali w Polsce powinna być zaliczona do operatorów usług kluczowych.

Ustawodawca wstępnie przewidział, że ustawa może dotyczyć 130 szpitali, 50 największych podmiotów prowadzących hurtownie farmaceutyczne, 50 największych podmiotów prowadzących apteki oraz 20 największych wytwórców, importerów lub dystrybutorów substancji czynnych - informuje serwis prawo.pl. 

Jak wyjaśnia Artur Zawolski, radca prawny i partner w kancelarii MKZ Partnerzy, jeśli chodzi o szpitale, realną szansę na to, by nie zostać uznanym za operatora usług kluczowych, mają jedynie placówki nie posiadające SOR-u i nie będące w sieci

Jakie nowe obowiązki spadają na szpitale? Chodzi m.in.: o obowiązek wdrożenia zarządzania bezpieczeństwem w infrastrukturze informatycznej. W praktyce oznacza to m.in. zorganizowanie systemu wewnętrznego, w sposób pozwalający na obrót i przepływ danych odpowiadający wymaganiom ustawy. Placówki będą musiały także wyznaczyć osobę odpowiedzialną za utrzymywanie kontaktów z podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. 

Szpital będzie też musiał zapewnić przeprowadzenie, co najmniej raz na dwa lata, audytu bezpieczeństwa systemu informatycznego. Dr Mariusz Stawowski z firmy Clico szacuje, że koszt jednego audytu wyniesie ok. 100 tys. zł.

Więcej: www.prawo.pl