PAP/Rynek Zdrowia | 29-05-2019 17:44

USA: aplikacja do zdalnej terapii psychologicznej zebrała 50 mln dol.

Start-up Talkspace, który opracował aplikację do zdalnej terapii psychologicznej, ogłosił zebranie 50 mln dol. w kolejnej rundzie inwestycyjnej i umowę z firmą Optum - największym dostawcą ubezpieczeń zdrowotnych w USA - podała w środę (29 maja) agencja Bloombeerga.

FOT. John Karakatsanis/Flickr(CC BY-SA 2.0)

Rundzie inwestycyjnej przewodziła firma Revolution Growth, a swoje udziały powiększyli też wcześniejsi fundatorzy: Norwest Venture Partners, Qumra Capital, Spark Capital i Compound Ventures. Całkowita suma zebranych dotychczas środków ma przekraczać 100 mln dolarów. Firma nie zdradza swoich dochodów, ale dyrektor generalny Oren Frank wskazał, że obecna wycena start-upu to "kilkaset milionów".

Aplikacja Talkspace pozwala na połączenie użytkowników z którymś z 5 tysięcy licencjonowanych psychoterapeutówów, za pomocą czatu, wiadomości SMS czy nagranych transmisji wideo. Podstawowa opłata wynosi 49 dol. za tydzień, ale wyższa, jeśli osoba woli kontaktować się ze specjalistami za pomocą wideokonferencji na żywo.

Firma z Nowego Jorku została założona w 2012 r. przez małżeństwo Orena i Roni Franków w 2012 r. Niezależnie od dnia czy godziny z Talkspace korzystają klienci liczeni "w wysokich dziesiątkach tysięcy" - zaznaczył założyciel.

Według oficjalnych danych rządu USA w 2017 r. ok. 57 mln obywateli zmagało się z problemami psychicznymi lub problematycznym zażywaniem substancji psychoaktywnych. 70 proc. z nich nie otrzymało żadnej pomocy terapeutycznej. - To klasyczny przypadek rynku, ktory zawodzi - ocenił Frank.

Większość dochodów Talkspace pochodzi od klientów indywidualnych, ale szef firmy wskazał, że ich usługa coraz częściej oferowana jest w pakietach ubezpieczeń medycznych dużych firm. Start-up podpisał także umowę licencyjną z dostawcą ubezpieczeń medycznych Optum (spółka zależna UnitedHealth Group), co podniesie liczbę osób otrzymujących dostęp do usługi przez pracodawcę, program ochrony zdrowia lub instytucje edukacyjne z 3 do 5 milionów.

Frank wskazał, że ostatni zastrzyk kapitału zostanie przeznaczony na kolejne umowy z dostarczycielami ubezpieczeń, a w przyszłym roku spółka planuje rozpoczęcie świadczenia usług w Chinach.

Jak napisał Bloomberg, Talkspace jest jedną z wielu firm sprzedających usługi z zakresu zdrowia psychicznego wykorzystujące nowe technologie do obniżania kosztów wizyty. Wśród bezpośredniej konkurencji start-upu znajdują się aplikacje takie jak Ginger czy BetterHelp. Firmy usług telemedycznych takie jak MDLive lub Teladoc zapewniają zaś klientom dostęp do szerszego grona specjalistów i pozwalają jednocześnie na zdalne sesje terapeutyczne i konsultacje objawy chorób cielesnych bez wizyty w placówce.

Inwestycje w firmy cyfrowej ochrony zdrowia(agn. digital health) na terytorium USA wzrosły w ubiegłym roku do poziomu 8,1 mld dolarów - wynika z danych firmy analitycznej Rock Health.

Przedsiębiorstwa zapewniające usługi zdrowotne próbują tym sposobem rozszerzyć zasięg geograficzny swoich stacjonarnych placówek i uniezależnić się od miejsca świadczenia usług - wskazał ekspert firmy PwC Gurpreet Singh.

Z badania PwC wynika, że ok. trzy czwarte zapytanych lekarzy zarekomendowało pacjentom aplikacje z funkcjami ochrony zdrowia. 75 proc. uczestniczących w badaniu chorych miało zaś stwierdzić, że ich fizyczna obecność podczas wizyty była zbędna.

Nadal brakuje jednak badań porównujących skuteczność terapii bezpośredniej oraz zdalnych metod cyfrowych wykorzystujących wideorozmowy czy wiadomości tekstowe. Według Talkspace pacjenci mogą zyskać na częstszych kontaktach z terapeutą prowadzącym, a ich usługa pozwala uzyskać pomóc osobom, które nie mogą uczestniczyć w wizytach "na żywo" z różnych powodów lub opierają się im ze względu na społeczny obraz chorób psychicznych.