PAP/Rynek Zdrowia | 17-04-2019 17:29

Szwajcaria wprowadzi monitoring badający skutki zdrowotne sieci 5G

Szwajcarski rząd zapowiedział w środę (17 kwietnia) wprowadzenie systemu monitorującego, aby zbadać potencjalne skutki zdrowotne emisji częstotliwości mobilnych przez sieć 5G i dopracować procesy wdrażania najnowszych technologii - podała agencja Reutera.

Czy wprowadzenie emisji częstotliwości mobilnych przez sieć 5G rodzi potencjalne skutki zdrowotne? Fot. Fotolia

Rząd zgodził się, aby federalna agencja ochrony środowiska mierzyła poziomy promieniowania niejonizującego, oceniała ryzyko i regularnie informowała opinię publiczną o swoich ustaleniach.

Reuters przypomniał, że po wartej 380 mln franków szwajcarskich (377 mln dolarów) aukcji pasm dla obsługi 5G niektóre kantony odmówiły zgody na nowe anteny.

Operatorzy telekomunikacyjni wykazują zainteresowanie częstotliwościami 5G, ponieważ chcą zwiększyć swoją przewagę w obszarze nowych usług cyfrowych, m.in. pojazdów autonomicznych czy Internetu Rzeczy - zaznaczyła agencja. W nadchodzących latach przewiduje się ich intensywny rozwój , w miarę rozwoju i wdrażania technologii 5G.

Nieco ponad połowa Szwajcarów obawia się jednak, że promieniowanie z anten mobilnych może być niebezpieczne. Podsyca to zastrzeżenia co do potencjalnego wpływu technologii na zdrowie - podała agencja. Zgodnie z ustaleniami rządowego raportu, wynika to z braku regularnego wykonywania pomiarów poziomu promieniowania.

Parlament dwukrotnie odmówił zmiany obowiązujących limitów emisji, aż do czasu kiedy będzie jasne, jakie ryzyko może się w związku z nią pojawić.

PAP