Startupy medyczne w Polsce. Zdobywają rynek, pomagają pacjentom

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia08 czerwca 2021 10:23

Startupy medyczne w Polsce często tworzą swoje nowe rozwiązania we współpracy ze szpitalami, a większość z nich oferuje już komercyjnie swoje produkty na rynku.

Startupy medyczne w Polsce. Zdobywają rynek, pomagają pacjentom
Rynek medyczntych startupów rozwija się dynamicznie; FOT. Brainscan/Materiały prasowe
  • Głównym celem Raportu „Top Disruptors in Healthcare 2021” jest jest wspieranie rozwoju innowacji w ochronie zdrowia
  • W Raporcie znalazły się startupy działające w coraz prężniej rozwijanych obszarach telemedycyny i AI, ale także wspomagające rehabilitację, badania kliniczne, czy edukację
  • Większość startupów (51% respondentów) uważa, że pandemia Covid-19 doprowadziła do ich znacznego rozwoju, szczególnie w świadczeniu usług telemedycznych

Wielka inwentaryzacja polskiego rynku medtech

Raport „Top Disruptors in Healthcare 2021: został stworzony przez zespół Młodych Menedżerów Medycyny przy Polskiej Federacji Szpitali. Głównym celem Raportu jest wspieranie rozwoju innowacji w ochronie zdrowia, w tym nawiązywanie efektywnej współpracy między startupami a innymi podmiotami.

Raport odpowiada m.in. na pytania dotyczące nowych, interesujących rozwiązań w sektorze medycznym i ich poziomu zaawansowania, kto i w jaki sposób może z tych rozwiązań skorzystać, a także jakie są potrzeby startupów i stojące przed nimi wyzwania.

- Raport „Top Disruptors in Healthcare” jako jedyny w Polsce inwentaryzuje polski rynek medtech. Pozwala na zapoznanie się z innowacyjnymi rozwiązaniami oferowanymi przez startupy, które nie tylko wpływają na rozwój całego sektora medycznego, ale przede wszystkim są tworzone z myślą o pacjencie - zaznacza Karolina Kornowska, koordynatorka Raportu „Top Disruptors in Healthcare 2021”.

Dodaje: - W Raporcie znalazły się startupy działające w coraz prężniej rozwijanych obszarach telemedycyny i AI, ale także wspomagające rehabilitację, badania kliniczne, czy edukację. Nie zabrakło także startupów związanych z wykorzystywaniem danych medycznych czy łączących medycynę z robotyką.

Telemedycyna, AI, machine learning

W „Top Disruptors in Healthcare 2021” wzięło udział 115 startupów, czyli o prawie połowę więcej niż w I edycji. Duża część startupów pojawiających się w Raporcie po raz pierwszy (62%) może świadczyć o większym zainteresowaniu branżą medyczną w czasie pandemii. Większość startupów (51% respondentów) uważa, że pandemia Covid-19 doprowadziła do ich znacznego rozwoju, szczególnie w świadczeniu usług telemedycznych.

Startupy, które wzięły udział w tegorocznej edycji Raportu, charakteryzują się wysokim stopniem rozwoju, bowiem aż 90% ma wartościowy rynkowo produkt, natomiast ponad połowa respondentów (53%) oferuje swój produkt komercyjnie na rynku. Najwięcej spośród startupów (55% badanych) wskazuje telemedycynę jako jeden ze swoich obszarów działań, za którą podąża AI i machine learning (45%). Jest to znaczny wzrost w porównaniu do zeszłorocznej edycji Raportu, w której działanie w obszarze AI zadeklarowało niecałe 30% startupów.

Potencjalna ekspansja zagraniczna

-  Nasze statystyki wskazują na wzrost liczby innowacyjnych startupów medycznych, co jest bardzo pożądanym zjawiskiem. Co ciekawe, całkiem sporo z nich - bo aż 60% - deklaruje powtarzalny przychód ze sprzedaży głównego produktu. To świadczy o dojrzałości startupów i gotowości do dalszej komercjalizacji oraz potencjalnie ekspansji zagranicznej. Rynek startupów medycznych w Polsce rozwija się w tempie wykładniczym, musimy nauczyć się jak wykorzystać to zjawisko z korzyścią dla pacjenta - mówi Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali, liderka Koalicji AI w zdrowiu.

Warto również wskazać, że zdecydowana większość startupów, które wzięły udział w Raporcie ma już opracowany model biznesowy (92%). Pozytywnym aspektem jest także fakt, iż 81 startupów tworzy swoje rozwiązania we współpracy ze szpitalami. Z pewnością świadczy to o otwartości szpitali na wdrażanie innowacji i współpracę z młodymi firmami tworzącymi zaawansowane technologie medyczne.

Finansowanie startupów

W przypadku finansowania, z zebranych w Raporcie danych wynika, iż najbardziej popularną formą jest finansowanie ze środków założycieli - tzw. bootstrapping. Z tego sposobu korzysta aż 62% startupów, co stanowi znaczy wzrost w porównaniu do zeszłego roku, kiedy to jedynie 31% badanych startupów finansowało się za pomocą środków własnych.

Jednak nieco ponad 3/4 respondentów wskazuje, że poszukuje finansowania. Biorąc pod uwagę raczej pozytywny wpływ pandemii na branżę medyczną oraz wyniki finansowe innowacyjnych przedsiębiorstw w sektorze zdrowia, twórcy Raportu liczą na zwiększenie dostępu do finansowania startupów medycznych w przyszłych latach.

Raport uzyskał patronat 11 instytucji publicznych, w tym Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Agencji Badań Medycznych, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także Rzecznika Praw Pacjenta.

Głównymi partnerami Raportu „Top Disruptors in Healthcare 2021” są: Google for Startups, AstraZeneca, EIT Health i PZU Zdrowie. Partnerem Wspierającym jest Honeywell i Kancelaria DZP.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum