PAP/Rynek Zdrowia | 02-10-2019 20:06

Śląskie: nagroda dla aplikacji pomocnej w diagnostyce choroby wieńcowej

Projekt dotyczący wykorzystania tzw. uczenia maszynowego w diagnostyce choroby wieńcowej został uznany za najlepszy wśród rozwiązań wypracowanych podczas imprezy "Hackuj dla Śląska".

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Przedsięwzięcie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju miało służyć wypracowaniu innowacyjnych rozwiązań i narzędzi, mogących służyć rozwojowi Śląska. Jego efekty zaprezentowano podczas rozpoczętej w środę (2 października) w Katowicach dwudniowej konferencji MIiR pod nazwą "Kongres Programu dla Śląska. Nowoczesność i tożsamość regionu".

Weekendowe wydarzenie MIiR przygotowano w formule trwającego dobę hackathonu - jak określa się kreatywne spotkania, podczas których specjaliści z różnych dziedzin wypracowują innowacyjne rozwiązania konkretnych problemów.

Zgodnie z informacji publikowanymi na stronie hackujdlaslaska.pl, impreza miała koncentrować się na wypracowywaniu rozwiązań, spełniających trzy cele: wzrost innowacyjności przemysłu i inwestycji rozwojowych w regionie, zwiększenie aktywności zawodowej i podniesienie kwalifikacji mieszkańców regionu oraz rozwój i modernizacja infrastruktury transportowej.

Podczas hackathonu mogły powstać np. aplikacje mobilne i serwisy internetowe lub ich prototypy czy koncepcje prezentujące kompleksową analizę wybranego obszaru problemowego - wraz ze wskazaniem dalszych sugerowanych działań i rozwiązań. Zaplanowano pulę nagród 45 tys. zł - po 15 tys. zł w każdej kategorii hackathonu.

W środę jedną taką nagrodę odebrali w Katowicach z rąk ministra inwestycji i rozwoju Mateusz Krysiński i Mirella Urzeniczok - za projekt dotyczący uczenia maszynowego w diagnostyce choroby wieńcowej.

- Prosta w obsłudze aplikacja pozwalałaby na efektywniejsze wykorzystanie wyników tomografii bezkontrastrowej. Ograniczanie liczby wykonywanych badań z podaniem kontrastu zmniejsza narażenie pacjentów na negatywne skutki tomografii, a także pozwala na oszczędność środków - podano w prezentacji projektu.

Uczestniczący w katowickiej konferencji dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, b. minister zdrowia w rządzie PO-PSL prof. Marian Zembala zadeklarował, że placówka zweryfikuje pomysł zwycięzców rywalizacji.

Na program organizowanej przez MIiR konferencji poświęconej Programowi dla Śląska składają się m.in. panele dotyczące przyszłości młodych na rynku pracy, walki ze smogiem, elektromobilności, rewitalizacji, przemysłu 4.0 czy smart cities.

Uczestnikami wydarzenia pod nazwą "Kongres Programu dla Śląska. Nowoczesność i tożsamość regionu" są m.in. przedstawiciele rządu i samorządu, biznesu, środowiska naukowego oraz środowisk eksperckich.

Mateusz Babak, Krzysztof Konopka (PAP)