RRX/Rynek Zdrowia | 04-12-2017 14:50

SUM będzie uczył studentów korzystania z systemów informatycznych

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (SUM) będzie pierwszą uczelnią w Polsce, która zapewni przyszłym lekarzom możliwość praktycznego zapoznania się z systemami informatycznymi wykorzystywanymi w szpitalach. Sprawne korzystanie z tego typu narzędzi jest dziś niezbędne w codziennej pracy personelu medycznego.

Od lewej: Krzysztof Groyecki, prof. Przemysław Jałowiecki, prof. Joanna Lewin-Kowalik. Fot. Asseco

Jak poinformowała nas Manuela Chomicka, specjalista ds. PR Asseco Poland SA, rektor SUM prof. Przemysław Jałowiecki i wiceprezes Zarządu Asseco Poland Krzysztof Groyecki podpisali list intencyjny na rzecz stworzenia symulacyjnej pracowni komputerowej.

- Jestem przekonany, że nasze działania spotkają się z uznaniem zarówno ze strony studentów, jak również dyrekcji szpitali, tym bardziej że postępująca obecnie cyfryzacja służby zdrowia wymaga posiadania określonych kompetencji właśnie w zakresie sprawnego i efektywnego użytkowania dostarczanych narzędzi informatycznych - powiedział prof. Przemysław Jałowiecki.

- Dzięki zastosowaniu oprogramowania dostarczonego przez firmę Asseco będziemy mieli możliwość komputerowej symulacji pełnego procesu obsługi pacjenta - od momentu przyjęcia go na oddział szpitalny, poprzez wykonanie wszystkich możliwych procedur medycznych wymagających odnotowania w systemie informatycznym wraz z budowaniem historii choroby, obsługą badań laboratoryjnych i wystawieniem elektronicznych recept aż po wypis - wyjaśniła prof. Joanna Lewin-Kowalik, prorektor ds. studiów i studentów SUM.

Dodała, że dzięki temu studenci opuszczający uczelnię będą mieli nie tylko kompleksową wiedzę, jak pomagać pacjentowi, ale również praktyczną umiejętność obsługi narzędzi informatycznych, z którymi z dużym prawdopodobieństwem zetkną się w swoim przyszłym miejscu pracy.

- Projekt, który będziemy realizować razem ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym jest pierwszym tego typu, gdzie Asseco udostępni swoje oprogramowanie AMMS w celu szkolenia przyszłych lekarzy. W naszej ocenie będzie to także doskonała forma wykorzystania nowoczesnych rozwiązań informatycznych do zwiększenia potencjału obu stron w obszarze dydaktycznym, a w przyszłości także naukowo-badawczym - powiedział Krzysztof Groyecki, wiceprezes Zarządu Asseco Poland.

AMMS jest kompleksowym, zintegrowanym systemem informatycznym wspomagającym działalność średnich i dużych placówek medycznych, głównie szpitali, przychodni przyszpitalnych oraz przychodni i ambulatoriów lecznictwa otwartego, a także sieci placówek. Z rozwiązań Asseco korzysta ponad 420 szpitali i 9 tys. przychodni.

Nawiązanie współpracy z Asseco Poland, największym dostawcą oprogramowania dla jednostek medycznych w Polsce, to kolejny krok SUM w zakresie upraktyczniania kształcenia w zawodach medycznych - w 2012 r. uczelnia wprowadziła do programu nauczania symulację medyczną z wykorzystaniem zaawansowanych fantomów pacjenta.