Daniel Kuropaś/Rynek Zdrowia | 05-06-2017 15:10

Radziwiłł o platformie P1: są podstawy do realistycznego optymizmu

CSIOZ opublikowało dzisiaj pierwszą część dokumentacji opisującej wszystkim zainteresowanym, jak będzie wyglądał integracja e-recepty z systemem. - Mam nadzieję, że pod koniec tego roku uda się praktycznie sfinalizować, a w I kwartale 2018 roku udostępnić elektroniczną receptę - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Zdaniem ministra w I kwartale 2018 roku uda się udostępnić elektroniczną receptę. Fot. PTWP

- Według ostatnich danych niewiele więcej niż 40 proc. szpitali jest w odpowiedni sposób zinformatyzowanych, gotowych na wdrożenie np. elektronicznej dokumentacji medycznej - wskazał minister w wystąpieniu na poniedziałkowej (5 czerwca) konferencji Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) "Informatyzacja podmiotów leczniczych - korzyści z wdrożenia i plany na przyszłość", odbywającej się w Warszawie.

Przypominał, jakie korzyści niesie za sobą informatyzacja podmiotów leczniczych.

- Absolutnie na pierwszym miejscu jest podniesienie jakości opieki, umożliwienie dostępu do dokumentacji medycznej, zarówno dla pracowników medycznych, jak i samego pacjenta, ale także korzyści w zakresie efektywności organizacyjnej i finansowej - wyliczał.

Szczególnie istotna, zwłaszcza z perspektywy ministra zdrowia, jest kwestia znacznie lepszych możliwości w zakresie statystyki medycznej, epidemiologii, wyciągania wniosków, planowania, i organizacji ochrony zdrowia.

Minister przypomniał jednak, że obecnie nawet wśród tych 40 proc. zinformatyzowanych placówek szpitalnych nadal mamy do czynienia z różnymi często nie do końca spójnymi  systemami informatycznymi.

- Niewątpliwie obok zachęty do tego, żeby się informatyzować, konieczne jest także harmonizowanie funkcjonowania systemów w regionach, a potem w skali Polski - podkreślał.

Z takiej właśnie logiki wynika również staranie się od wielu lat o doprowadzenie do finału przez CSIOZ wielkiego projektu, jakim jest platforma P1.

- Nie mamy za bardzo sukcesów w tym zakresie. Ale moim zdaniem obecny kierunek rozwoju drugiej fazy tego projektu stwarza na dzisiaj podstawy do realistycznego optymizmu - oceniał.

Według ministra bezpośrednim sprawdzianem już w najbliższym czasie będzie nowa metodyka pracy nad elementami platformy P1. Dodatkowo szef resortu zdrowia liczy na to, że że pod koniec tego roku uda się praktycznie sfinalizować, a w I kwartale 2018 roku udostępnić elektroniczną receptę.

Konstanty Radziwiłł zwrócił również uwagę, że informatyzacja jest też niezwykle istotna w związku z wprowadzanymi obecnie strategicznymi zmianami w służbie zdrowia, czyli np. wprowadzaniem sieci szpitali, a także planowanymi zmianami w zakresie POZ, oraz koordynacji opieki.

- Posiadanie dostępu do pełnej informacji o pacjencie to właściwie podstawa efektywnego wdrożenia różnego rodzaju opiek koordynowanych - podkreślił.

- Dzięki wykorzystaniu w opiece koordynowanej rozwiązań informatycznych pacjent ma szansę uzyskać wreszcie pełną, dobrze zaplanowaną opiekę, która obejmie również dostęp do różnego rodzaju dokumentów medycznych, historii choroby czy dokumentu skróconego choroby. Wydaje się, że bez tych narzędzi nie da się zrealizować tych zadań - podsumował.