Radom: pilotażowy program teleopieki nad seniorami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 września 2019 18:16

100 seniorów z Radomia otrzyma specjalne opaski, dzięki którym będą mieć zapewnioną całodobową teleopiekę. Pilotażowy program potrwa do końca 2020 r. Rozpoczął się nabór osób chętnych do projektu.

Radom: pilotażowy program teleopieki nad seniorami
Opaska dla seniora. Fot. Urząd Miasta Tychy

W poniedziałek (9 września) miasto podpisało w tej sprawie umowę z firmą dostarczającą opaski. Ma ona także zapewnić zdalną obsługę systemu przez cały okres pilotażu, czyli do końca przyszłego roku.

Zdaniem prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego całodobowa teleopieka stanowi ważny element miejskiej polityki senioralnej i programu "Siła w seniorach". Projekt skierowany jest do osób starszych wymagających wsparcia, których stan zdrowia wiąże się z zagrożeniem życia, zdrowia lub bezpieczeństwa.

Radomscy seniorzy będą wyposażani w specjalne opaski, dzięki którym w nagłych sytuacjach będą mogli szybko wezwać niezbędną pomoc medyczną. Po otrzymaniu sygnału, teleopiekunowie zorganizują pomoc adekwatną do sytuacji danej osoby. Opaska monitorująca stan zdrowia wyposażona jest w przycisk SOS oraz dodatkowe funkcje m.in. detektor upadku i lokalizator GPS.

Program jest skierowany do osób mieszkających na terenie Radomia, które ukończyły 65 lat. Pierwszeństwo w dostępie do opasek będą miały osoby samotne, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, niesamodzielne.

Projekt "Teleopieka dla seniorów na terenie miasta Radomia" będzie realizowany od 1 października do 31 grudnia 2020. Następnie miasto podejmie decyzję, czy będzie kontynuowany. Radom przeznaczy na ten cel ponad 108 tys. zł. 

Ilona Pecka

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum