Forsal/Rynek Zdrowia | 30-09-2019 10:44

Prof. Maciejczyk: kluczem do usprawnienia systemu jest informacja

Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego przekonuje, że brak dostępu w historii terapii pacjentów, a przez to m.in  powielanie badań przez kolejnych specjalistów, to efekt  braku obiegu informacji w systemie ochrony zdrowia. - Bałagan jest największym problemem służby zdrowia - mówi prof. Adam Maciejczyk.

Prof. Adam Maciejczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego; FOT. PTWP

W rozmowie z Forsalem prof. Maciejczyk wskazuje, że aby reformować system, pieniądze są potrzebne, ale to tylko narzędzie. - Największym problemem ochrony zdrowia jest bałagan, zaś kluczem do posprzątania tego bałaganu jest informacja - mówił.

Profesor wskazuje, że dobrym rozwiązaniem powinno być wdrożenie wielkiej infolinii medycznej, do której chory mógłby zadzwonić np. w środku nocy, gdzie dowiedziałby się jak należy postępować w danej sytuacji. Od razu w razie potrzeby zostałby umówiony też na wizytę u specjalisty lub badania.

Jednocześnie podczas tej wizyty zostałby mu wyznaczony opiekun medyczny, który towarzyszyłby pacjentowi do końca leczenia.

Profesor zaznacza, że asystent mógłby zaproponować wizyty w miejscu, gdzie jej czas oczekiwania byłby najkrótszy, a każdy lekarz dzięki systemowi informatycznemu będzie miał dostęp do historii chorego i jego aktualnych badań. Taki proces istotnie wpłynąłby na usprawnienie opieki nad chorymi w kraju.  

Więcej: forsal.pl