KG/Rynek Zdrowia | 31-08-2018 20:25

Powstaje Kujawsko-Pomorska Karta Zdrowia

Szpital Specjalistyczny im. dr. W. Biegańskiego w Grudziądzu przenosi cyfrowe dane obrazowe pacjentów do serwerowni Exea Data Center w Toruniu. To pierwszy etap planu utworzenia kujawsko-pomorskiego repozytorium danych medycznych.

Uroczyste podpisanie umowy oraz prezentacja Kujawsko-Pomorskiej Karty Zdrowia odbyły się 31 sierpnia w Exea Data Center w Toruniu, fot. Materiały prasowe/Łukasz Piecyk

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, marszałkowski projekt budowy systemu udostępniania elektronicznej dokumentacji medycznej zakłada też utworzenie kujawsko-pomorskiej e-karty pacjenta, która umożliwi mieszkańcom dostęp do wyników badań o każdej porze i z każdego miejsca na świecie.

- Karta jest niczym innymi niż umożliwieniem mieszkańcom dostępu do ich osobistych danych medycznych. Do tego niezbędne jest gromadzenie tych informacji w jednym standardzie i jednym miejscu oraz przetwarzane ich w ten sposób, by były czytelne dla tych, którym mają ostatecznie służyć. Naszym celem jest, by z repozytorium danych medycznych mógł korzystać każdy mieszkaniec województwa - tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

Podpisanie umowy na przeniesienie danych pacjentów grudziądzkiego szpitala do bezpiecznej serwerowni w toruńskim Exea Data Center odbyło się w piątek (31 sierpnia) w Toruniu z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, dyrektora szpitala i wiceprzewodniczącego sejmiku Marka Nowaka oraz prezesa Exea Data Center Tomasza Pasikowskiego. Dane obrazowe pacjentów lecznicy zlokalizowane zostaną w nowoczesnym centrum przetwarzania danych, spełniającym najwyższe standardy bezpieczeństwa ISO oraz rygorystyczne wymagania RODO.

Podstawowa lokalizacja danych pozostanie nadal na miejscu w szpitalu, jednak w dobie globalizacji cyfrowej oraz rozwoju nowych technologii dyrekcja szpitala postawiła na optymalizację wydatków na IT i zamiast rozbudowywać i utrzymywać własną serwerownię, skorzystała z gotowego centrum Exea i oferowanych przez nie usług. Exea Data Center działa w ramach Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

- Koszt przechowywania danych w Exea jest osiem razy niższy w porównaniu wydatkami, które poniósłby szpital, gdyby miał budować własne repozytorium. Kolejnym krokiem będzie udostępnienie tych danych ich właścicielom, czyli pacjentom - mówi dyrektor szpitala i wiceprzewodniczący sejmiku Marek Nowak.

Budowa centralnego archiwum danych medycznych w nowoczesnym centrum przetwarzania danych Exea jest pierwszym etapem planu utworzenia kujawsko-pomorskiego repozytorium danych medycznych, tzw. hurtowni danych. Partnerami etapu marszałkowskiego projektu ''Budowa kujawsko-pomorskiego systemu udostępniania elektronicznej dokumentacji medycznej'' jest 15 jednostek służby zdrowia z regionu, w tym szpitale wojewódzkie oraz dwa szpitale uniwersyteckie (lista).

W tej chwili trwa doposażenie i modernizacja infrastruktury sprzętowej i programowej partnerów przedsięwzięcia. Projekt finansujemy w oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Liczymy, że do systemu przyłączy się jak najwięcej placówek służby zdrowia.

Więcej: www.kujawsko-pomorskie.pl