Podlaskie: nastąpił duży wzrost liczby wystawianych e-zwolnień

Autor: ddb24.pl/Rynek Zdrowia • • 15 sierpnia 2018 15:02

Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku w województwie podlaskim liczba wystawianych elektronicznych zwolnień była bardzo niewielka. Na 43,5 tys. udokumentowanych przez lekarzy niezdolności do pracy, jedynie 1,4 tys. było w wersji online. To zaledwie 3,19 proc. wszystkich zwolnień. Teraz ten odsetek jest znacznie wyższy i sięga 48 proc.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Takie dane przekazała serwisowi ddb24.pl rzeczniczka prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku Katarzyna Krupicka.

Tymczasem lipiec tego roku pokazał, że lekarze przez niepełny rok w bardzo dużej mierze zaakceptowali nowe technologie i znacznie częściej korzystają teraz z możliwości wypisania druków w komputerze. Na ponad 38 tys. wszystkich zwolnień lekarskich aż 18 tys. przesłano przez internet, czyli ponad 48 proc.

Katarzyna Krupicka wyjaśniając korzyści dla lekarzy wystawiających e-ZLA tłumaczy, że trwa to krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyskuje bowiem dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców oraz członków jego rodziny - o ile zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system.

Jak już informowaliśmy, w pierwszym tygodniu lipca 37 proc. zaświadczeń lekarskich w całym kraju wystawiono w formie elektronicznej; w czerwcu było to 32 proc. - wynika z danych ZUS. Najwięcej e-zwolnień w lipcu wystawiono w Słupsku - 67,5 proc., Jaśle - 58 proc. i Szczecinie - 52 proc.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie miały zastąpić papierowe już od 1 lipca tego roku. Termin ten został przesunięty na 1 grudnia 2018.

Więcej: ddb24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum