PPOZ/ Rynek Zdrowia | 25-09-2020 16:58

PPOZ do MZ ws. koniecznej integracji systemów informatycznych: jest odpowiedź resortu

Lekarze skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zwrócili się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o podjęcie pilnych działań mających na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu gabinet.gov.pl oraz umożliwienie jego integracji z komercyjnymi aplikacjami używanymi dla obsługi przychodni i gabinetów lekarskich.

Na stronie internetowej www.ezdrowie.gov.pl została udostępniona dokumentacja integracyjna dla interfejsu zewnętrznego do obsługi COVID-19 Fot. Archiwum

W odpowiedzi MZ poinformowało, iż na stronie internetowej www.ezdrowie.gov.pl została udostępniona dokumentacja integracyjna dla interfejsu zewnętrznego do obsługi COVID-19.

W ostatnim czasie, jak wskazuje PPOZ, napływały bardzo niepokojące informacje z gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze rodzinni skarżyli się, iż nie mogą się zalogować do portalu gabinet.gov.pl, który powinien im służyć m.in. do wystawiania zleceń na badania pod kątem wirusa SARS-CoV-2. Zwracali również uwagę, że brakuje odpowiednich nakładek na aplikacje gabinetowe, które umożliwiałyby zlecenie wskazanego testu bezpośrednio z poziomu takiej aplikacji.

W obawie przed tym, że funkcjonowanie podstawowej opieki zdrowotnej poprzez korzystanie z kilku portali totalnie ograniczy i tak już okrojony czas dla pacjenta, lekarze PPOZ zaapelowali do ministra zdrowia o podjęcie pilnych działań mających na celu zapewnienie integracji portalu gabinet.gov.pl i aplikacji używanych w gabinetach lekarskich. Pismo wysłane zostało także do wiadomości Filipa Nowaka, prezesa NFZ.

23 września z Departamentu Systemu Zdrowia MZ nadeszła odpowiedź informująca, że na stronie internetowej www.ezdrowie.gov.pl została udostępniona dokumentacja integracyjna dla interfejsu zewnętrznego do obsługi COVID-19.