PAP/Rynek Zdrowia | 15-03-2015 10:49

PAD pomaga w dostosowaniu stron www dla niepełnosprawnych

Urzędy, organizacje i firmy chcące dostosować swoje strony internetowe do potrzeb osób niepełnosprawnych mogą skorzystać z pomocy Polskiej Akademii Dostępności, która bezpłatnie dostarcza szablony stron i narzędzia umożliwiające tworzenie serwisów www.

Do 30 maja wszystkie serwisy internetowe instytucji publicznych muszą być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zgodnie z międzynarodowym standardem WCAG 2.0.

Oznacza to, że strony te powinny być powszechnie dostępne dla użytkowników nienależnie od ich niepełnosprawności, wieku, używanego sprzętu i oprogramowania.

Polska Akademia Dostępności (PAD) - projekt realizowany przez Fundację Widzialni, dofinansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji - dostarcza do tego bezpłatnych narzędzi. Na jej platformie www.pad.widzialni.org znajduje się 180 gotowych pakietów stron internetowych wraz z systemem zarządzania treścią. Można je pobrać i zainstalować za darmo.

PAD udostępnia na swojej stronie internetowej również bezpłatne kursy administrowania serwisem internetowym z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz tworzenia dokumentów tekstowych w sposób umożliwiający ich odczytanie przy pomocy programów, z których korzystają osoby niewidome.

Na stronie są także narzędzia umożliwiające tworzenie serwisów internetowych, a także przykłady dobrych praktyk.

Przewodniczący rady Fundacji Widzialni Artur Marcinkowski szacuje, że w Polsce jest ok. 400 tys. stron internetowych podmiotów publicznych, które powinny zostać zmienione lub dostosowane do wymagań dostępności. W rozmowie z PAP Marcinkowski podkreślił, że Polska Akademia Dostępności jest skierowana nie tylko do tych podmiotów, które obowiązuje standard WCAG 2.0. - mogą z niej skorzystać także firmy i organizacje.

Ekspert z Fundacji Widzialni zaznaczył, że dla osób niewidomych, niedowidzących i głuchych internet jest często podstawowym oknem na świat.

- Bez wychodzenia z domu mogą załatwić sprawy urzędowe, zamówić bilety do teatru, kina, zrobić zakupy w sklepie internetowym, zalogować się na konto bankowe, wykonać czynności, które w realnym życiu sprawiają wiele problemów - wymieniał.

Dla osób głuchych od urodzenia ważnym elementem jest czytelność przekazu, jasność treści. - Dla nich językiem natywnym jest język migowy, który charakteryzuje się cechami każdego innego języka. Ma swoje słowa, gramatykę, składnię. Język polski jest dla osób głuchych językiem obcym, którego muszą się nauczyć jako języka drugiego - podkreślił Marcinkowski.

Niektóre osoby niepełnosprawne ruchowo mogą korzystać przy przeglądaniu internetu z jednego klawisza na klawiaturze, za pomocą którego poruszają się po stronie albo korzystają tylko z myszki np. zamontowanej na czole - tak jest w przypadku osób całkowicie sparaliżowanych.

Fundacja Widzialni zajmuje się przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu. We wtorek (17 marca) wraz z Szerokim Porozumieniem na Rzecz Umiejętności Cyfrowych fundacja organizuje w Sejmie konferencję "Cyfrowo wykluczeni".