OSOZ: jesienne choroby biją Polaków po kieszeni

Autor: BEX/Rynek Zdrowia • • 13 listopada 2009 09:30

Największy wzrost wydatków na leki przeciwko przeziębieniu i grypie zanotowano w Małopolsce.

OSOZ: jesienne choroby biją Polaków po kieszeni

Z danych Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia (OSOZ) prowadzonego przez katowicki Kamsoft wynika, że wydatki na leki przeciwko przeziębieniu i grypie w przeliczeniu na 1000 mieszkańców wzrosły we wrześniu o ponad 1500 zł w stosunku do sierpnia 2009 r.

Statystyki OSOZ informują, iż łączne wydatki Polaków na leki związane z chorobami „jesiennymi” wyniosły we wrześniu ok. 2 289 zł na 1000 mieszkańców, a to oznacza wzrost wydatków, w stosunku do poprzedniego miesiąca, o ok. 1500 złotych. Nie wpadajmy jednak w panikę, ponieważ wydatki te, w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku okazały się niższe o ok. 153 zł...

Największy wzrost wydatków na leki przeciwko przeziębieniu i grypie zanotowano w Małopolsce (wzrosły ponad 200 proc. w stosunku do sierpnia tego roku). Oprócz województwa małopolskiego ponad 200 proc. wzrost wydatków zanotowało jeszcze pięć innych województw:
• świętokrzyskie,
• łódzkie,
• lubelskie,
• lubuskie,
• śląskie.

Jak pokazują dane z poprzednich lat, wrzesień jest miesiącem, w którym sprzedaż leków przeciwko przeziębieniu i grypie osiąga jeden z najwyższych wskaźników. Według prognoz specjalistów OSOZ, do końca roku nie zanotuje się znaczącego wzrostu wydatków na tę kategorię leków i utrzyma się stały poziom kosztów, w granicach 2000-2500 zł na 1000 mieszkańców.

W związku z pojawiającymi się i potwierdzanymi informacjami o bardzo gwałtownym wzroście zachorowalności na grypę na Ukrainie, również u nas znacząco wzrosła sprzedaż szczepionek przeciwgrypowych. Tylko w ciągu jednego tygodnia (2-8 listopada) ich sprzedaż w porównaniu do poprzedniego tygodnia (26 października-1 listopada) wzrosła prawie 3-krotnie i wyniosła ok. 103 tys. opakowań (w poprzednim tygodniu kupiono w aptekach 35 tys. opakowań).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum