Puls Biznesu/Rynek Zdrowia | 27-09-2018 10:13

NFZ zdecydował o budowie nowego, własnego systemu informatycznego

NFZ rocznie na informatykę wydaje ok. 150 mln zł. Nie posiada praw autorskich i kodów do systemu, dlatego zamówienia z wolnej ręki trafiają do Kamsoftu oraz konsorcjum Kamsoft/Asseco. Dlatego zapadła decyzja, by wybudować nowy, własny system, który w dłuższej perspektywie ma być tańszy.

Fot. Piotr Waniorek PTWP

Obecnie prowadzone są prace nad budową zespołu, a pierwsze przetargi w sprawie nowego systemu mogą pojawić się w 2019 r.

Jak mówi Adam Niedzielski, zastępca prezesa NFZ ds. operacyjnych, w najbliższym czasie przeprowadzona zostanie pogłębiona analiza, w tym biznesowa, pod konkretne moduły, która będzie podstawą pod sformułowanie SIWZ. Dodaje, że nie będzie jednego przetargu na cały system, tylko wiele przetargów na poszczególne obszary, których Fundusz zidentyfikował ok. 30.

Obecnie funkcjonują w NFZ dwa systemy: jeden utrzymywany i rozbudowywany przez Kamsoft, a drugi przez konsorcjum Kamsoft/Asseco. Są wykonane w technologii aktualnej na koniec lat 90. ubiegłego wieku. Od tamtej pory są bez przerwy uaktualniane. Łączna wartość ostatnich trzyletnich umów podpisanych w 2016 r. to ponad 160 mln zł brutto na same usługi (bez rozwoju). Przed kilkoma laty próby negocjacji w celu odkupienia kodów i praw autorskich zakończyły się fiaskiem - przypomina Puls Biznesu.

Obecnie NFZ ma umowy na utrzymanie i rozwój swojego systemu z Kamsoftem oraz konsorcjum Kamsoft/Asseco, które kończą się na początku 2019 r. Z harmonogramu prac wynika, że umowy po raz kolejny będą musiały zostać odnowione. Równolegle mają trwać prace nad nowym systemem.

Więcej: www.pb.pl