PAP/Rynek Zdrowia | 18-02-2021 17:24

Morawiecki zachęca Polaków do korzystania z aplikacji antycovidowej

- Wiele razy nakłanialiśmy do korzystania z aplikacji, dzisiaj  już dużo osób ma tę aplikację - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Rzecz w tym, że nawet ją mając nie korzystamy z niej.

Aplikacja STOP COVID ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. FOT. John Karakatsanis/Flickr(CC BY-SA 2.0)

Morawiecki przypomniał w czwartek (18 lutego) na konferencji prasowej w Katowicach o aplikacji STOP COVID, która ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Jedna z bezpłatnych aplikacji to STOP COVID ProteGO Safe, dzięki której można otrzymać informację o bliskim kontakcie z osobą chorą. Aplikacja oparta o Bluetooth monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których także jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie w odległości maksymalnie 2 metrów, a spotkanie będzie dłuższe niż 15 minut - zapamięta je na 14 dni. Jeśli w tym czasie użytkownik aplikacji, z którym mieliśmy kontakt zachoruje, wówczas dostaniemy powiadomienie.

Jak zaznaczył premier jednak  "jedna rzecz to mieć aplikację, a inna rzecz to z niej korzystać".

- Nakłaniam i apeluję, żeby w aktywny sposób i z tej, i z innych aplikacji korzystać, ponieważ dzięki temu będziemy mogli szybciej i sprawniej zarządzać sytuacją covidową - powiedział Morawiecki.

Mówił też, że ważne jest trzymanie się reguł epidemicznych, ponieważ dzięki temu możemy przerwać łańcuch zakażeń.

Z rządowych danych wynikało, że pod koniec ub. roku tę aplikację zainstalowało 1,7 mln osób. 

autor: Karol Kostrzewa, Anna Gumułka