Monitorowanie zagrożeń: czy placówki odczują finansowo wdrożenie nowego systemu

Autor: Jacek Janik/Rynek Zdrowia • • 15 października 2013 06:13

1 sierpnia 2014 roku - zgodnie z założeniami ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia - ma ruszyć System Monitorowania Zagrożeń. Jego głównym celem będzie gromadzenie i przetwarzanie w jednym miejscu danych dotyczących m.in. niepożądanych zdarzeń medycznych. Czy placówki poniosą w związku z planowanym wdrożeniem dodatkowe koszty?

Monitorowanie zagrożeń: czy placówki odczują finansowo wdrożenie nowego systemu

Przypomnijmy, że w połowie sierpnia br. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie Systemu Monitorowania Zagrożeń (Dz. U. z 9 lipca 2013 r, poz. 853). Już w trakcie konsultacji projektu tego rozporządzenia Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia - Porozumienie Zielonogórskie po raz kolejny zwracała uwagę na koszty, jakie świadczeniodawcy będą ponosić w związku z wprowadzaniem nowego systemu.

Federacja wskazywała także na bardzo ogólny charakter rozporządzenia, nie zawierającego szczegółów dotyczących gromadzenia i pobierania danych, które mają być przetwarzane przez system.

Ma być szybko i sprawnie
Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy resortu zdrowia zaznacza, że System Monitorowania Zagrożeń stanowi jeden z elementów systemu informacji w ochronie zdrowia.

- System ma na celu umożliwienie gromadzenia i przetwarzania w jednym miejscu danych - w ramach zadań podmiotów prowadzących rejestry zachorowań na choroby zakaźne i dodatnich wyników badań laboratoryjnych, podmiotów prowadzących rejestry niepożądanych odczynów poszczepiennych, a także Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - wylicza rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

- Ponadto system umożliwi usługodawcom i innym podmiotom zobowiązanym do składania informacji o zagrożeniach dokonywania zgłoszeń w formie dokumentu elektronicznego. Gromadzone w nim dane będą ważnym narzędziem przy podejmowaniu działań zapobiegającym skutkom niepożądanych zdarzeń medycznych mających wpływ na zdrowie i życie ludzi - dodaje Krzysztof Bąk.

Jak przekonuje, jednoczesne połączenie Systemu Monitorowania Zagrożeń z danymi gromadzonymi w Systemie Informacji Medycznej spowoduje, że resortowy system wczesnego ostrzegania, umożliwiający uprawnionym podmiotom i organom, umieszczanie i dostęp do informacji o zagrożeniach i niepożądanych zdarzeniach medycznych - stanowiących zagrożenie dla zdrowia lub życia - będzie działał szybko i sprawnie.

Koszty po stronie resortu
Zgodnie z założeniami obowiązującej ustawy system powinien ruszyć 1 sierpnia 2014 roku, podobnie jak centralny rejestr zdarzeń medycznych. Koszty związane z zaprojektowaniem, wytworzeniem i wdrożeniem do eksploatacji projektu „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" (P1) to ponad 712,5 mln złotych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum