Monitoring długoterminowy - zmierzch tradycyjnego Holtera?

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2015 09:31

Event Holter - małe, mobilne urządzenie do rejestracji sygnału EKG - znakomicie sprawdza się szczególnie u pacjentów z rzadko występującymi zaburzeniami rytmu serca. W opinii kardiologów, taka właśnie telemedyczna technologia jest znacznie skuteczniejsza w wykrywaniu arytmii niż tradycyjny 24-godzinny Holter.

Monitoring długoterminowy - zmierzch tradycyjnego Holtera?

- Urządzenia typu event Holter można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze, bardziej popularne, aktywowane są przez pacjenta w momencie, kiedy odczuwa arytmię. Drugą grupę tych urządzeń stanowią bardziej zaawansowane systemy, które same się aktywują, po wykryciu kilku patologicznych zespołów QRS (fragmentów zapisu elektrokardiograficznego - przyp. red.), które nie wykazują regularności - wyjaśnia dr Radosław Sierpiński z Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Wyższa wykrywalność i weryfikacja zaburzeń
- W chwili zarejestrowania epizodu arytmicznego urządzenia te zapisują pętlę, liczącą od kilku do kilkunastu minut, która z założenia powinna uchwycić ten epizod arytmii. Są to event Holtery, które monitorują rytm serca w sposób ciągły, ale w momencie, kiedy wykryją - poprzez zautomatyzowany algorytm - nierównomierność rytmu serca, włączają się same i zapisują takie epizody arytmiczne - dodaje specjalista.

Zaznacza jednocześnie, że zgodnie z opublikowanymi w 2007 r. wynikami badań, objawy, które odczuwa pacjent nie zawsze korespondują z faktycznym wystąpieniem migotania przedsionków.

W trwającym tydzień ciągłym monitorowaniu pacjentów okazało się, że w momentach, w których niektórzy pacjenci sygnalizowali, że odczuwają arytmię, tej arytmii w rzeczywistości nie było. Z drugiej strony - występujące faktycznie migotanie przedsionków było dla pacjenta bezobjawowe.

- Mimo pewnych ograniczeń, urządzenia event Holter są same w sobie bardzo dobre - wykazują znacznie wyższą wykrywalność arytmii, niż tradycyjny 24-godzinny Holter EKG. Dlatego w porównaniu z europejskim złotym standardem, jakim jest monitorowanie jednodobowe, urządzenia event Holter są lepsze - stwierdza dr Sierpiński.

Ekspert zwraca uwagę, że jest to technologia, którą kardiolodzy mogą zaproponować wszystkim pacjentom, u których zaburzenia rytmu serca występują bardzo rzadko.

Są to m.in. osoby cierpiące na rzadko występujące omdlenia i utraty przytomności czy napadowe migotanie przedsionków pojawiające się kilka razy w miesiącu. Dzięki event Holterowi pacjenci mają możliwość samodzielnego zasygnalizowania epizodu arytmicznego, bądź objawów, które uważają za arytmię. Pozwala to na obiektywną weryfikację podejrzeń pacjenta w kierunku arytmii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum