Małopolska: telekonsylia oszczędzą pacjentom czasu i pieniędzy

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2016 18:30

Centrum Medyczne iMed24, które wchodzi w skład spółki Comarch Healthcare SA, jest jednym z pierwszych ośrodków w Małopolsce, który podpisał kontrakt z NFZ na usługi z zakresu zdalnych konsultacji medycznych.

Małopolska: telekonsylia oszczędzą pacjentom czasu i pieniędzy. Fot. Archiwum

Placówka, w której planowane jest wdrożenie telekonsultacji wyposażona musi być w odpowiedni sprzęt i infrastrukturę (np. specjalistyczne oprogramowanie), umożliwiającą transmisję danych i zdalną konsultację. Za wyposażenie ośrodka POZ w odpowiednie urządzenia odpowiedzialna będzie placówka.

Telekonsylia w sposób szczególny przeznaczone są dla mieszkańców terenów wiejskich. Również pacjenci z podmiejskich gmin, gdzie jest utrudniony dostęp do lekarza specjalisty, wszystkie badania konieczne do przeprowadzenia telekonsultacji (EKG spoczynkowe, zapis stetoskopem ucyfrowionym) wykonać mogą w ośrodku POZ, do którego są zapisani.

Sygnał z badań, dzięki platformie e-Care, odbierany jest u lekarza kardiologa lub lekarza geriatry w Centrum Zdalnej Opieki w iMed24. Uzyskane dzięki usłudze zdalnych konsultacji medycznych wyniki przechowywane będą w Centrum Zdalnej Opieki e-Care.

Jednym z głównych założeń telekonsultacji jest to, że sama konsultacja pomiędzy specjalistą z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej a lekarzem POZ odbywa się "tu i teraz". Obecne telekonsultacje obejmować będą specjalizacje geriatryczną oraz kardiologiczną.

Wdrożenie telekonsultacji przyniesie wiele korzyści zarówno placówkom medycznym, jednostkom samorządowym, jak i samym pacjentom. Dla tych ostatnich będzie oznaczało skrócenie czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty, i to bez konieczności podróżowania do odległego ośrodka. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum