MZ o projekcie P1 - nowe otwarcie; plan wdrożeń

Autor: MZ, PAP/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2015 15:35

Jak poinformowano na stronie internetowej MZ kierownictwo resortu zdrowia przeanalizowało stan realizacji projektu P1 oraz oceniło możliwość jego skutecznego dokończenia w obecnej formule realizacyjnej.

MZ o projekcie P1 - nowe otwarcie; plan wdrożeń
Fot. archiwum

Od czasu podpisania pierwszych umów z wykonawcami systemu, pomimo tego, że nadeszły już ostateczne terminy wdrożenia funkcjonalności Platformy P1, nadal nie udostępniono żadnych usług dla pacjentów.

Przy obecnym stanie Projektu P1 nie ma realnej szansy na to, aby skutecznie dokończyć projekt do końca 2015 r. i wdrożyć przygotowywane produkty. Dlatego podjęliśmy kierunkową decyzję o tym, że CSIOZ zakończy współpracę z obecnymi wykonawcami w celu umożliwienia realizacji tego bardzo potrzebnego projektu w nowej formule - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Do tej pory na realizację projektu P1 wydatkowano łącznie ok. 493 mln zł, z czego ok. 402 mln zł pochodzi ze środków UE. Do końca 2015 roku planowane jest wydatkowanie ok. 12 mln zł na końcowe odbiory prac, z czego ok. 10 mln zł ze środków UE.

Czytaj też: Radziwiłł przyznał, że projekt e-zdrowie nie ruszy z nowym rokiem

Jak podano w komunikacie, Ministerstwo Zdrowia po roboczych uzgodnieniach z Ministerstwem Cyfryzacji i Ministerstwem Rozwoju podjęło decyzję o realizacji projektu P1 w przyrostowym modelu cyklu wytwórczego. Według nowego podejścia kolejny przyrost funkcjonalny będzie realizowany tylko wtedy, kiedy zostanie wdrożony poprzedni przyrost, a realizacja następnego będzie nadal uzasadniona.

Planowane jest wykorzystanie tych spośród odebranych do końca 2015 r. komponentów projektu P1, które zostaną uznane za przydatne w realizacji nowego podejścia.

Według nowych założeń projekt P1 ma być uruchamiany w poszczególnych etapach w latach:
• 2016-2017: uzyskanie funkcjonalności elektronicznej recepty wraz z  niezbędnymi elementami internetowego konta pacjenta zasilanego zdarzeniami medycznymi oraz analityki data mining;
• 2018: uzyskanie funkcjonalności elektronicznego skierowania;
• 2019: uzyskanie funkcjonalności elektronicznego zlecenia i elektronicznego zwolnienia;
• 2020: uzyskanie pełnej funkcjonalności hurtowni danych oraz analiz typu data mining.

W 2016 r. resort zdrowia planuje rozpisanie przez CSIOZ przetargu na dokończenie budowy i udostępnienie dla użytkowników pierwszego z planowanych przyrostów funkcjonalnych projektu P1.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum