PAP, UM w Łodzi/Rynek Zdrowia | 28-11-2011 17:31

Łódzkie: za 13 mln zł powstanie nowa sieć informatyczna w szpitalach

Ponad 13 mln zł kosztować ma budowa 400 km sieci informatycznej oraz telefonii internetowej w placówkach służby zdrowia podlegających samorządowi województwa łódzkiego. To kolejny etap budowy Regionalnego Systemu Informacji Medycznej (RSIM).

Umowę w tej sprawie podpisali w poniedziałek (28 listopada) przedstawiciele zarządu woj. łódzkiego i spółki Asseco Poland. Budowa sieci informatycznej ma zostać zrealizowana do końca 2012 roku.

- Dzięki projektowi Regionalnego Systemu Informacji Medycznej wkraczamy w XXI wiek, jeżeli chodzi o informatyzację i telemedycynę w wojewódzkich placówkach służby zdrowia- uważa marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

System ma umożliwiać elektroniczną wymianę danych między szpitalami. Według założeń, każdy lekarz przy swoim stanowisku pracy będzie miał pełny wgląd do danych pacjentów znajdujących się na różnych oddziałach. Sieć ma też ułatwiać przekazywanie danych np. w przypadku przewożenia pacjenta z jednego szpitala do drugiego.

W ramach projektu wykonawca zbuduje lub zmodernizuje zarówno połączenia światłowodowe między budynkami, okablowanie strukturalne, jak i serwerownie. Ma także zainstalować urządzenia aktywne dla potrzeb lokalnych sieci teleinformatycznych w placówkach medycznych podległych samorządowi województwa łódzkiego.

Spółka Asseco Poland ma także dostarczyć i zainstalować system VoIP (telefonia internetowa), w tym 13 centrali oraz 1500 telefonów. System ten jest tańszy w eksploatacji od tradycyjnej telefonii. Ponadto wyposaży 23 serwerownie w systemy: zasilania awaryjnego, monitoringu i bezpieczeństwa oraz w klimatyzację.

Projekt RSIM jest realizowany przez Urząd Marszałkowski w Łodzi wspólnie z zakładami opieki zdrowotnej podległymi samorządowi województwa. Tworzenie systemu ma się zakończyć w 2013 roku.

Wartość całego projektu wynosi 40 mln zł, a 75 proc. środków pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.