PAP/Rynek Zdrowia | 27-09-2019 15:08

Lekarze to grupa zawodowa najczęściej korzystająca z internetu

91 proc. lekarzy wykorzystuje w swojej pracy internet i jest to grupa zawodowa korzystająca z niego najczęściej - wynika z danych zawartych w przewodniku przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia. W październiku przewodnik po e-zdrowiu trafi do wszystkich lekarzy w kraju.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Resort poinformował, że "Poradnik E-zdrowie. Przewodnik od A do Z" trafi do ponad 177 tys. lekarzy w Polsce wraz z najnowszym numerem Gazety Lekarskiej.

W przewodniku opracowanym przez Ministerstwo Zdrowia wraz z Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia znajdą się m.in.: kalendarium najważniejszych zmian w prawie, praktyczne informacje dotyczące pracy z e-receptą oraz Internetowym Kontem Pacjenta, a także informacje na temat szkoleń dla lekarzy wspierających środowisko medyczne w procesie wdrażania e-usług.

Zawarto tam również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące e-recepty, m.in: jak placówka może podłączyć się do platformy e-zdrowie, jak lekarze, pielęgniarki i położne mogą zacząć wystawiać e-receptę, jak przebiega proces jej wystawienia, czy pacjent, który nie logował się do Internetowego Konta Pacjenta może otrzymać e-receptę, co zrobić w sytuacji, gdy została wystawiona błędnie oraz czy każdy podmiot leczniczy lub praktyka zawodowa będą mogły wypisywać e-recepty na leki refundowane, jeśli nie posiadają umowy z NFZ.

Dane opublikowane w poradniku wskazują, że 91 proc. lekarzy wykorzystuje w swojej pracy internet. Rozwój cyfryzacji w ochronie zdrowia znalazł się wśród priorytetów Komisji Europejskiej. Wśród korzyści, jakie cyfryzacja przynosi lekarzom wymieniane są: oszczędność czasu, zmniejszenie biurokracji, lepsza komunikacja, ułatwienia i kontrola w procesie leczenia.

Obowiązek wystawiania e-recepty w Polsce wejdzie w życie 8 stycznia 2020 roku.

Apteki są gotowe do realizacji e-recepty od 1 stycznia br.

Czytaj: MZ: każdy lekarz w Polsce otrzyma przewodnik po e-zdrowiu