Kraków: opracowali system informatyczny do telerehabilitacji

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2012 16:12

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (AGH) we współpracy z Kliniką Rehabilitacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali system wykorzystujący technologie informatyczne, który wspomoże tradycyjną formę rehabilitacji.

Prof. Jacek Kitowski z Katedry Informatyki AGH, który kierował projektem naukowym prowadzonym wspólnie z lekarzami i rehabilitantami z Kliniki Rehabilitacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego wyjaśnia: chodzi o to, aby rehabilitacja rozpoczynała się w warunkach szpitalnych, ale była kontynuowana w warunkach domowych - informuje Dziennik Polski.

Umożliwi to program komputerowy pozwalający lekarzom, rehabilitantom i fizjoterapeutom na zdalny, a równocześnie stały nadzór nad pacjentem, wirtualne monitorowanie postępów rehabilitacji i dobieranie odpowiednich treningów. Lekarz będzie mógł zdefiniować dla jednego chorego wiele treningów, dzięki czemu nie będzie on znudzony wykonywaniem tych samych czynności.

Opracowany na AGH program komputerowy pozwala na stymulację funkcji poznawczych mózgu, zdolności ruchowych kończyn oraz funkcji mowy. Może być wykorzystywany w leczeniu różnych schorzeń, nie tylko udaru mózgu, ale również afazji lub stwardnienia rozsianego.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum