IX Forum Rynku Zdrowia: starsi lekarze boją się informatyzacji

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 22 października 2013 17:28

Środowisko lekarzy jest konserwatywne jeśli chodzi o informatyzację szpitali. Natomiast pielęgniarki są otwarte na zmiany, są nastawione na innowacje - powiedział we wtorek (22 października) Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, podczas sesji "Informatyzacja w ochronie zdrowia" na IX Forum Rynku Zdrowia.

IX Forum Rynku Zdrowia: starsi lekarze boją się informatyzacji

Usprawiedliwiając się z krytycznych słów pod adresem lekarzy Nowak dodał, że też jest lekarzem. Podkreślił, że informatyzacja to proces, w którym pojawiają się bariery mentalnościowe, wieloletnie przyzwyczajenia do dokumentowania na papierze. 

- W naszym szpitalu od styczna 2010 r. nie mamy papierów. Informatyzowaliśmy szpital od 4 lat (informatyzacja sfinansowana przez UE kosztowała 4,5 mln zł) - powiedział Nowak i dodał, że jeśli ktoś mówi, że zinformatyzuje duży szpital w ciągu roku czy dwóch, to jest w błędzie i nie rozumie, że ten proces wymaga pokonania różnych barier, nie tylko finansowych i technicznych.

W podobnym tonie wypowiedział się Przemysław Biliński, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Łodzi. - Opór kolegów lekarzy jest duży, szczególne w wieku 50 plus. Z ich oporem trzeba się zmierzyć. Natomiast pielęgniarki są liderami. W dużych szpitalach potrzeba więcej czasu i równolegle trzeba prowadzić dokumentacje elektroniczną i papierową.

Odnosząc się do wątpliwości, czy 1 sierpnia 2014 r. uda się zinformatyzować ochronę zdrowia w Polsce, stwierdził, że nasz kraj jest kolosalnie opóźniony w informatyzowaniu ochrony zdrowia.

Małgorzata Rusin, kierownik zespołu technologii informatycznych Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego, powiedziała, że wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej, jej przesyłania wewnętrznego i zewnętrznego, zależy od sposobu przygotowania placówki medycznej i od stopnia wdrożenia systemów informatycznych oraz stopnia wykorzystania tych systemów przez pracowników.

Dodała, że 95 proc. procesów biznesowych w jej szpitalu jest wspieranych przez pion informatyczny. - Ponadto recepty wystawiane są w systemie elektronicznym, obieg badań laboratoryjnych i diagnostycznych także. Papieru prawie się u nas nie widzi - powiedziała.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum