Hiszpańskiej policji będzie łatwiej poszukiwać chorych na demencję

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 września 2019 20:30

Funkcjonariusze hiszpańskiej policji otrzymali wsparcie od stowarzyszenia SOS Desaparecidos (SOS Zaginieni) w poszukiwaniu osób chorych na demencję, które opracowało lokalizujące chorych urządzenie przypominające zegarek z wmontowanym systemem GPS.

Od 2010 roku na terenie Hiszpanii zaginęło ponad 7 tys. osób w wieku powyżej 65. roku życia. 454 z nich nigdy nie udało się odnaleźć. Fot. Artis Rams/Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Jak poinformował w poniedziałek przewodniczący SOS Desaparecidos Joaquin Amills, które jest organizacją pozarządową, urządzenie służy usprawnieniu pracy policji, "często krytykowanej przez członków jego stowarzyszenia". Ocenił, że od lat hiszpańskie służby robią niewiele, aby przeciwdziałać licznym zaginięciom seniorów oraz osób cierpiących na zaniki pamięci.

- Wielu z nich wychodzi z domu i nigdy więcej nie wraca z powodu choroby lub dezorientacji - dodał Amills i obiecał, że zaprezentowany prototyp urządzenia trafi niebawem do sprzedaży "w bardzo niskiej cenie".

Prace nad lokalizatorem, które trwały od 2017 roku, zostały sfinansowane przez SOS Desaparecidos.

- W ostatnich latach pojawiły się na rynku urządzenia ułatwiające lokalizację zaginionych osób, ale sprzęt ten był nieadekwatny dla naszych warunków. Pochodzące głównie z Chin oraz Japonii urządzenia, nie posiadały przede wszystkim wsparcia serwisowego na terenie Hiszpanii" - wyjaśnił Amills.

Dodał, że władze hiszpańskiej policji przyjęły pozytywnie nową inicjatywę, która ułatwi im poszukiwanie zaginionych, zwłaszcza, że aplikacja zastosowana w urządzeniu będzie sprzężona z systemem komputerowym policji.

Z szacunków MSW w Madrycie wynika, że od 2010 roku na terenie Hiszpanii zaginęło ponad 7 tys. osób w wieku powyżej 65. roku życia. 454 z nich nigdy nie udało się odnaleźć.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum