Gdańsk: system przywoła personel szpitala

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2012 13:51

Pomorskie Centrum Traumatologii w Gdańsku uzyskało Certyfikat Normy ISO 27001 (system zarządzania bezpieczeństwem informacji). To kolejny element przygotowań do Euro 2012. PCT będzie jednym z trzech strategicznych szpitali na czas rozgrywek - ma służyć pomocą pacjentom ze strefy kibica i obszaru Starego Miasta.

W trakcie uroczystości związanych z wręczeniem Certyfikatu Normy ISO 27001 zaprezentowano też szpitalny plan postępowania w sytuacjach kryzysowych oraz jedną z jego kluczowych części - tzw. system przywoławczy.

- Polega on na tym, że zależnie od stopnia i rodzaju zagrożenia następuje przywołanie pracowników, którzy mogą rozwiązać dany problem. Jeżeli mamy np. do czynienia ze zdarzeniem masowym i wiozą do nas 20. poszkodowanych w wypadku, uprawniony pracownik SOR klika hasło ”zdarzenie masowe” i natychmiast następuje telefoniczne powiadomienie 45. osób, które mają natychmiast stawić się w szpitalu. Wiadomość wysyłana jest trzykrotnie - mówi Anna Zielińska, pełnomocnik do spraw ISO w PCT.

- Wzywani muszą potwierdzić odbiór informacji i dotrzeć na miejsce najpóźniej w ciągu 30. do 120. minut - dodaje Zielińska. 

- Zakładamy, że w ciągu 30. minut powinno dotrzeć 40 proc. załogi, następne 40 proc. w ciągu godziny, a kolejne 20 proc. do dwóch godzin. Program pokazuje również ile osób odebrało zgłoszenie - wyjaśnia pełnomocnik ds. ISO.

Zdarzenia mogą być różnej wagi i dotyczyć różnych obszarów, np. problemów z dostawą prądu lub wody. Każdy sygnał alarmowy trafia do odpowiedniej grupy pracowników.

Natomiast istota systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji polega na tym, że do wszystkich danych dotyczących stanu zdrowia pacjenta - zarówno elektronicznych, jak i papierowych - dostęp ma wyłącznie personel medyczny, który się nim zajmuje. Dane te mogą być udostępnione jedynie pełnomocnikowi, którego wskaże chory, a nie każdej osobie z rodziny, która się o to zwróci.

- Jesteśmy w trakcie wdrażania systemu dokumentacji elektronicznej. Niektóre oddziały posługują się jeszcze papierową - mówi Anna Zielińska. - W szkoleniach w zakresie ISO 27001 uczestniczyło 980 pracowników, czyli około 90 proc. załogi - dodaje.

Certyfikatem, który przyznano gdańskiemu szpitalowi, może poszczycić się jeszcze 190 instytucji, głownie banków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum