Rzeczpospolita, JW/Rynek Zdrowia | 09-02-2021 13:27

Facebook usunie grupy i profile rozpowszechniające fałszywe informacje o szczepieniach?

Facebook poinformował, że na jego platformie nie będzie można rozpowszechniać fałszywych informacji o szkodliwości szczepionek, m.in. tego, że wywołują autyzm.

Z informacji przekazanych przez kierownictwo Facebooka wynika, że administracja portalu będzie usuwać grupy, strony i profile rozpowszechniające fałszywe informacje na temat szczepionek - pisze "Rzeczpospolita", powołując się na agencję Reuters.

W grudniu ub.r. Facebook zakomunikował, że będzie usuwać fałszywe informacje na temat szczepionek na COVID-19, które nie mają potwierdzenia w słowach ekspertów ds. zdrowia publicznego.

We wrześniu 2019 r. do programu weryfikacji informacji Facebooka dołączyło polskie stowarzyszenie Demagog, które od tamtego czasu sprawdza treści i ocenia ich wiarygodność. Facebookowy post może zgłosić każdy użytkownik, zaznaczając w opcjach „fałszywa informacja”. Celem Facebooka było zredukowanie widoczności treści zidentyfikowanych jako fake newsy o średnio 80 proc.

- Do weryfikacji wybieramy informacje, które są najbardziej zasięgowe i bardzo szybko rozprzestrzeniają się w sieci. Tematem, który dominuje w ostatnich miesiącach, jest oczywiście koronawirus. Zmagamy się z infodemią. Pojawiły się nieprawdziwe teorie zachęcające internautów do płukania gardła wodą z octem, terapii słońcem i świeżym powietrzem prowadzącej do rezygnacji z zasad dystansowania społecznego czy fałszywe porady wstrzymania oddechu na 10 sekund, aby sprawdzić, czy jest się zakażonym koronawirusem - wyjaśniała Rynkowi Zdrowia w połowie maja ub.r. Małgorzata Kilian, prezes stowarzyszenia Demagog.

- Bardzo szybko rozprzestrzeniają się również przekonania dotyczące rzekomego zaangażowania Billa Gates'a w wywołanie pandemii oraz innych “winnych” tego stanu - dodała Małgorzata Kilian.

Więcej: Medyczne mity triumfują, bo leczą lęki i dają proste recepty. Czy można z nimi wygrać?