PAP/Rynek Zdrowia | 13-08-2020 12:10

Facebook chce spowolnić rozpowszechnianie fake news o COVID-19: za każdym razem...

Facebook wprowadził nową funkcjonalność mającą ograniczyć szerzenie się fake newsów o trwającej pandemii. Za każdym razem, gdy użytkownik będzie próbował przesłać dalej treści dotyczące COVID-19, otrzyma powiadomienie o ich pochodzeniu.

Przed rozesłaniem danej informacji, użytkownik zobaczy powiązane z nią linki, źródła i datę kiedy po raz pierwszy trafiła ona na platformę. Fot. Freepik

W wyniku wprowadzonych przez serwis zmian przed udostępnieniem treści dotyczącej koronawirusa SARS-CoV-2 lub powodowanej przez niego choroby COVID-19 użytkownikowi najpierw wyświetli się specjalne okienko informacyjne. Facebook liczy, że w ten sposób uda mu się spowolnić rozsyłanie nieprawdziwych wiadomości o pandemii, a użytkownicy dwa razy zastanowią się przed publikacją wpisu, który może wprowadzać w błąd.

- Przed rozesłaniem danej informacji, użytkownik zobaczy powiązane z nią linki, źródła i datę kiedy po raz pierwszy trafiła ona na platformę. Mamy nadzieję, że to pomoże internautom zapoznać się z kontekstem, jaki stoi za częścią wpisów, i zastanowić się nad rzetelnością informacji - poinformował na Twitterze David Gillis, dyrektor Facebooka ds. projektowania produktów.

Serwis Marka Zuckerberga zastrzega, że powiadomienia nie będą wyświetlały się przy informacjach pochodzących ze sprawdzonych źródeł, jak Światowa Organizacja Zdrowia.

Pomysł wyświetlania powiadomień, narodził się z założenia, że użytkownicy mają tendencję do tego, żeby przekazywać dalej najnowsze informacje, zwłaszcza dotyczące aktualnych tematów, zanim dogłębnie się z nimi zapoznają. W efekcie dezinformacja na temat pandemii błyskawicznie rozprzestrzenia się w mediach społecznościowych.

Podobne rozwiązanie wprowadził m.in. Twitter, który kieruje do użytkowników zapytanie, czy na pewno chcą opublikować dany materiał. Z kolei należący do Facebooka komunikator WhatsApp wprowadził limit powielania popularnych wiadomości.