WOK/Rynek Zdrowia | 23-10-2019 21:12

Ekspertka: Polacy coraz chętniej korzystają z rozwiązań telemedycznych

- Zastosowanie telemedycyny niesie ze sobą liczne korzyści zarówno dla pacjentów, jak i dla podmiotów leczniczych - podkreśla Katarzyna Jezierska-Stencel, dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych TUW PZUW.

- PZU Zdrowie, które jest naszym świadczeniodawcą, budowało biznes plan dla projektu obejmującego rozwiązania telemedyczne. Okazało się, że zainteresowanie takimi usługami znaczne przerosło nasze oczekiwania. Myślę, że przyczynił się do tego rozwój nowoczesnych technologii, zmieniające się podejście społeczeństwa do takich rozwiązań, ale także szereg wynikających z nich korzyści dla pacjentów - wylicza Katarzyna Jezierska-Stencel.

I dodaje: - Po pierwsze telemedycyna oznacza wygodę - możemy uzyskać poradę lekarską bez wychodzenia z domu, czyli telefonicznie lub poprzez czat wideo. Po drugie z rozwiązań telemedycznych, które oferujemy od kilku miesięcy, coraz chętniej korzystają osoby z ograniczeniami ruchowymi. To dla nich naprawdę duże ułatwienie w dostępie do świadczeń medycznych.

- Po trzecie telemedycyna jest także dobrą propozycją dla osób mieszkających na terenach słabo skomunikowanych z dużymi aglomeracjami. Pamiętamy też, że rozwiązania telemedyczne umożliwiają dosyć szybki pierwszy kontakt z lekarzem, co jest istotne na przykład we w miarę nagłych przypadkach, chociażby w sytuacji, gdy dojazd do pacjenta zabrałby zbyt dużo czasu - mówi dyrektor Jezierska-Stencel.

- Warto również zwrócić uwagę, że większa dostępność świadczeń oraz wygoda powodują, że pacjenci bardziej troszczą się o swoje zdrowie. To nie jest bez znaczenia w dobie coraz powszechniej występujących chorób cywilizacyjnych - zaznacza ekspertka.

- Z kolei świadczeniodawcom - szczególnie pracującym w różnych miejscach w ramach sieci placówek - telemedycyna pozwala lepiej wykorzystywać zasoby kadrowe, przyczyniając się tym samym do zwiększenia efektywności zarządzania usługami - podkreśla dyrektor Jezierska-Stencel.

Nagranie zostało zarejestrowane podczas XV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 21-22 października 2019 r.).