
Cyfrowe rozwiązania i innowacje medyczne wspierające walkę z koronawirusem, w realiach przeciążonej ochrony zdrowia, niemal z dnia na dzień weszły do powszechnego zastosowania. Przykładem są e-recepty czy telemedycyna, bez których działanie opieki zdrowotnej w czasie pandemii byłoby mocno utrudnione.
- Poziom innowacyjności polskiego systemu ochrony zdrowia jest coraz lepszy. Widzimy niezwykły przyrost w zakresie informatyzacji tego systemu. Ostatnie lata pokazały, jak ważne staje się e-zdrowie w tej opiece. Zresztą pandemia COVID-19 również tego dowodzi. Dzięki temu, co zostało zrobione w ostatnich dwóch latach, dzisiaj możemy korzystać z teleporad, e-zwolnień czy e-recept. Tylko w najczarniejszych snach możemy sobie wyobrażać, co by było, gdyby te rozwiązania nie zostały wprowadzone - mówi agencji Newseria Biznes dr n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.
Jak podaje Centrum e-Zdrowia, Internetowe Konto Pacjenta, które pozwala zarządzać swoimi sprawami medycznymi online, aktywowało już w około 3,5 mln Polaków. Tylko w tym roku liczba nowych użytkowników wzrosła o 2,65 mln. Od stycznia do początku lipca lekarze wystawili w sumie 207 mln e-recept, a skorzystało z nich 20,5 mln pacjentów. Jeszcze w lutym, przed pandemią ich udział w ogóle wystawianych recept sięgał 88 proc., podczas gdy w maju wzrósł do 95 proc.
Dzięki rządowej aplikacji gabinet.gov.pl lekarze POZ mogą zlecać pacjentom także testy na obecność koronawirusa, a od 8 stycznia 2021 roku w Polsce obowiązkowe staną się również elektroniczne skierowania.
W planach jest dalsza digitalizacja: pod koniec lipca Centrum e-Zdrowia pozyskało 120 mln zł dofinansowania na rozwój kolejnych, nowych e-usług dostępnych na Internetowym Koncie Pacjenta, takich jak zamawianie e-recept, centralną e-rejestrację oraz e-wizyty.
- Okoliczności, w których aktualnie znalazł się cały świat, są trudne, ale warto także zauważyć, że to właśnie one pozwalają przyśpieszyć pożądane zmiany w zakresie opieki zdrowotnej. Przyczyniają się do jej szybszej cyfryzacji - mówi Kees Wesdorp, szef Dywizji Diagnostyki w firmie Philips.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Deloitte wśród kadry kierowniczej placówek ochrony zdrowia i szpitali jeszcze przed pandemią, telemedycyna i zdalna ochrona zdrowia to najistotniejszy kierunek rozwoju branży medycznej. Połowa kadry zarządzającej uważała, że do 2040 roku przynajmniej 25 proc. zabiegów ambulatoryjnych, profilaktyki, opieki długofalowej i usług wellbeing będzie już świadczona zdalnie (raport Deloitte „The future of virtual health”).
Ponadto, jak pokazują dane płynące z raportu „Future Health Index 2020”, nowe technologie mają nie tylko wpływ na usprawnienie opieki medycznej nad pacjentem, ale przekładają się także na zwiększenie satysfakcji z wykonywanej pracy wśród przedstawicieli personelu medycznego, którzy wyraźnie podkreślają, że mogą one znacząco polepszyć ich doświadczenia zawodowe. 76 proc. ankietowanych zgadza się, że cyfrowe technologie mogą zmniejszyć obciążenie wywołane ilością obowiązków służbowych, a 60 proc. spodziewa się, że przyczynią się do zmniejszenia u nich poziomu stresu związanego z pracą.
Wśród technologii, które będą mieć kluczowe przełożenie na branżę medyczną, ekspert Philipsa wymienia m.in. rozwiązania usprawniające przepływ pracy między personelem medycznym i te bazujące na sztucznej inteligencji.
- Oferowane przez nas rozwiązania wspierające opiekę nad chorymi wymagającymi hospitalizacji pozwalają zdalnie przygotowywać pacjentów do wizyty w szpitalu, dzięki czemu pojawiają się we wskazanym czasie bezpośrednio u lekarza prowadzącego, co redukuje konieczność czekania w często przepełnionych poczekalniach, a tym samym narażenia na zakażenie. Ma to szerokie zastosowanie zwłaszcza w przypadku zabiegów planowych - zaznacza wymienia Kees Wesdorp.
Jak podkreśla, Philips zamierza w kolejnych latach skupić się m.in. na rozwijaniu i wprowadzaniu innowacji w segmencie inteligentnych systemów diagnostycznych. - Precyzyjna diagnostyka to nie tylko wykonanie badania, interpretacja wyników i stwierdzenie choroby, ale przede wszystkim narzędzie służące do analizy pełnego obrazu stanu zdrowia pacjenta, które wykorzystując modelowanie predyktywne, pomaga lekarzowi wybrać najlepszy kierunek opieki dla tego konkretnego pacjenta - wskazuje.
Z kolei dr Radosław Siepiński zwraca uwagę, że Wsparcie państwa w zakresie innowacyjności jest potrzebne na każdym etapie, zarówno finansowania, jak i wdrażania nowych technologii. - Wszystkie kraje, które uważają się za innowacyjne, wspierają swoich naukowców na różnych etapach zaawansowania ich projektów. Przykładowo Izrael czy Stany Zjednoczone, które są postrzegane jako kraje najbardziej innowacyjne, przeznaczają rokrocznie olbrzymie pieniądze na inwestycje w badania i rozwój - podsumowuje prezes Agencji Badań Medycznych.
Więcej: biznes.newseria.pl

- 11:33 MZ: przeciwko COVID-19 do 23 stycznia zaszczepionych zostało w Polsce ponad 684 tys. osób
- 11:26 Wiceminister zdrowia: być może od 1 lutego zostaną poluzowane niektóre obostrzenia
- 10:59 Raport: w ciągu doby w Polsce wykonano ponad 44,9 tys. testów na koronawirusa
- 10:41 Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce wynosi 1 470 879, zmarło 35 253 pacjentów
- 10:34 Resort zdrowia: 6 322 nowe zakażenia koronawirusem ostatniej doby, zmarło kolejnych 346 osób
- 10:06 Raport MZ: z powodu COVID-19 w Polsce zajętych jest ponad 14,5 tys. łóżek
- 09:16 Dr Moritz Gerstung: brytyjski wariant wirusa trzeba traktować bardzo poważnie
- 09:01 Przegląd wolnych łóżek covidowych i respiratorów w województwach
- 08:25 Wielka Brytania: AstraZeneca zapowiada mniejsze od planowanych dostawy szczepionki do krajów UE
- 08:09 Warszawa: sąd wyraził zgodę na transport Polaka w śpiączce z Wielkiej Brytanii do Polski
- 08:00 Opłata cukrowa, czyli po co nam te pieniądze i jak je najlepiej wydać
- 07:37 Wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia dotyczącego m.in. kolejności szczepień w I etapie
- 1 Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce wynosi 1 470 879, zmarło 35 253 pacjentów
- 2 Personel pomocniczy: my też walczymy z Covid-19, a pominięto nas w dodatkowym wynagrodzeniu
- 3 Żłobki przyjmą tylko zaszczepionych, przedszkola dadzą punkty. Sejm poprze projekt?
- 4 Dworczyk: korygujemy błąd w planie szczepień, po seniorach - osoby przewlekle chore
- 5 Premier Wielkiej Brytanii przerażony kolejnym rekordem zgonów na Covid-19
- 6 Rząd nie miał podstaw do określenia kolejności szczepień? RPO uważa, że tak
- 7 Mimo uproszczonych przepisów na razie lekarze spoza Unii nie ruszyli tłumnie do pracy w Polsce
- 8 Warszawa: Szpital Południowy od poniedziałku będzie szczepił przeciw COVID-19
- 9 Kozienice: zakażenia dziesiątkują personel medyczny, szpital ogranicza przyjęcia
- 10 Prezydent Krakowa przeciw centralizacji szpitali. Pisze do premiera: Z Warszawy wcale nie widać lepiej, czego...
- 11 Badania: ciężki przebieg Covid-19 wynika z zakażenia mózgu - "wirus lubi się w nim ukrywać"
- 12 Premier i minister zdrowia zapowiadają konsekwentną naprawę sytuacji psychiatrii dziecięcej
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych