Dyrektor w Siemens Healthineers: sztuczna inteligencja potrzebuje treningu

Autorzy: JW; oprac. PW • Źródło: Rynek Zdrowia02 lipca 2021 14:40

Aby lepiej rozwijać sztuczną inteligencję w ochronie zdrowia potrzebny jest dostęp do ogólnej populacyjnej bazy danych - uważa Marek Witulski, dyrektor branż Diagnostic Imaging i Advanced Therapies w Siemens Healthineers.

Marek Witulski, dyrektor branż Diagnostic Imaging i Advanced Therapies w Siemens Healthineers. Fot. PTWP/KM
  • Dla rozwijania sztucznej inteligencji (AI) wspomagającej pracę systemu ochrony zdrowia korzystne byłoby udostępnienie populacyjnych, wspólnych baz danych.
  • Udostępnienie dużych, wspólnych baz danych populacyjnych jest istotne, bo odzwierciedla strukturę populacji, w której będzie wykorzystywana sztuczna inteligencja.
  • To kierunek, który byłby bardzo korzystny dla pacjentów przede wszystkim, ale i dla państw, i dla firm które przygotowują systemy informatyczne bądź sprzęt - przekonuje dyr. Marek Witulski

Zdaniem Marka Witulskiego, dyrektora branż Diagnostic Imaging i Advanced Therapies w Siemens Healthineers korzystne dla rozwijania sztucznej inteligencji (AI) wspomagającej pracę systemu ochrony zdrowia byłoby udostępnienie populacyjnych, wspólnych baz danych - na etapie przygotowań do wdrożeń.

Sztuczna inteligencja wymaga treningu na bazach danych

- To jest kierunek, który byłby bardzo korzystny dla pacjentów przede wszystkim, ale i dla państw, i dla firm które przygotowują systemy informatyczne bądź sprzęt - przekonuje.

Jak tłumaczy dyr. Marek Witulski, udostępnienie dużych, wspólnych baz danych populacyjnych jest istotne, bo odzwierciedla strukturę populacji, w której będzie wykorzystywana sztuczna inteligencja.

- Oczywiście te dane muszą być wykorzystywane w celach właściwych, podanych w manifeście - zaznacza, wyjaśniając, że tym celem jest trening algorytmów sztucznej inteligencji na ustandaryzowanej, dużej bazie danych.

Istotna ilość i dobra jakość danych

Dyrektor Marek Witulski zwraca też uwagę, że dane są dzisiaj zasobem krytycznym, więc trzeba je zbierać i oczywiście do ich zbierania potrzebujemy ustandaryzowanych i sprawnych systemów informatycznych.

- Jaki silnik będzie zarządzał tym zbieraniem jest może mniej istotne, ważne żeby te dane były zbierane kompleksowo w dużej ilości i w dobrej jakości, bo tylko tylko takie dane będziemy w stanie przetwarzać i wyciągać na ich podstawie odpowiednie wnioski - podkreśla dyrektor branż Diagnostic Imaging i Advanced Therapies w Siemens Healthineers.

Rozmowa została zarejestrowana podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, Katowice, HCC, 14-16 czerwca 2021 r.).

Zastosowanie sztucznej inteligencji było jednym z wątków dyskutowanych podczas Kongresu na sesji pt. "Cyfryzacja ochrony zdrowia". Retransmisja sesji na stronie Kongresu: www.hccongress.pl/2021/pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum