PAP/Rynek Zdrowia | 15-11-2018 13:03

Dolnośląskie: ZUS przeszkolił w regionie 10 tys. lekarzy w zakresie e-zwolnień

Ponad 10 tysięcy lekarzy na Dolnym Śląsku zostało przeszkolonych do wystawiania e-zwolnień. W ostatnim okresie zwolnienia w formie elektronicznej stanowią ponad 50 proc., podczas gdy na początku roku było to kilkanaście procent.

Fot. Fotolia

Od 1 grudnia br. w całej Polsce lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej, papierowe będą wykorzystywane tylko i wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii systemu.

W czwartek (15 listopada) na konferencji prasowej we Wrocławiu dyrektor wrocławskiego oddziału ZUS Piotr Burtowski podkreślił, że jeszcze na początku roku e-zwolnień wystawianych w regionie było około 10 tys., podczas gdy w ostatnim okresie jest ich ponad 53 tys.

- W ostatnim okresie w skali Dolnego Śląska już ponad 50 procent to e-zwolnienia, a we Wrocławiu stanowią nawet ponad 55 procent. Przeszkolono 10 tysięcy lekarzy podczas 6 tysięcy szkoleń. W regionie jeszcze ponad dwustu lekarzy, którzy aktywnie wystawiają zwolnienia, nie ma założonego profilu usług elektronicznych. To niewielki procent - powiedział Burtowski.

Lekarzy posiadających profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest na Dolnym Śląsku w sumie ponad 8,4 tys. W samym Wrocławiu ponad tysiąc z nich wystawia już wyłącznie e-zwolnienia.

Szef dolnośląskiego oddział NFZ Andrzej Oćwieja poinformował, że na finansowe wsparcie związane z wdrażaniem e-zwolnień przygotowano w regionie 3,7 mln zł.

- Lekarze mogą zwracać się o refundację kosztów zakupionego sprzętu informatycznego. Mogą otrzymać zwrot 65 procent, a maksymalnie to kwota 3,5 tys. zł. Na razie mamy pięć takich wniosków, ale spodziewamy się kilku tysięcy - powiedział Oćwieja.

Obecny na konferencji prasowej dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Mariusz Kubzdyl podkreślił, że e-zwolnienia są ułatwieniem dla pacjentów, pracodawców i lekarzy.

- Lekarze poświęcają znacznie mniej czasu na to, aby wystawić zwolnienie, dzięki temu mają go więcej dla pacjenta. Pojawili się również pomocnicy lekarza, tzw. asystenci medyczni, którzy będą mogli realizować za lekarza czynności związane z wystawianiem zwolnień - powiedział Kubzdyl.

Według danych ZUS, na Dolnym Śląsku ponad 12,2 proc. pracodawców nie ma jeszcze konta płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Aby e-zwolnienie trafiło do systemu informatycznego pracodawcy, musi on mieć założone takie konto.