CSIOZ: rozstrzygnięto pierwszą część przetargu na projekt informatyzacji ochrony zdrowia

Autor: DM, PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2012 18:24

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) wybrało firmę Unizeto Technologies do zaprojektowania, realizacji i nadzoru gwarancyjnego kluczowych systemów projektu P1, czyli Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych.

Jak informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Ireneusz Myzik, kierownik projektu P1 w CSIOZ, koszt realizacji zlecenia jaki zaproponowała firma Unizeto to 17,95 mln zł. CSIOZ postanowiło odrzucić ofertę spółki iMed24 z grupy Comarch, która miała najniższa cenę.

iMed24 zaproponowała w tym postępowaniu cenę 5,2 mln zł brutto. Max Elektronik z grupy Sygnity zaproponował 33,24 mln zł brutto. Ofertę iMed24 odrzucono ze względu na rażąco niską cenę, oferta Unizeto Technologies otrzymała 100 pkt., a oferta Max Elektronik 67,79 pkt. Comarch planuje odwołać się od decyzji CSIOZ.

CSIOZ zamierzało przeznaczyć na ten projekt 77,09 mln zł brutto. Centrum informowało, że w związku ze znaczną różnicą w cenach wszystkich złożonych ofert komisja przetargowa zwróciła się do wykonawców o udzielenie wyjaśnień, aby ustalić, czy oferty nie zawierają rażąco niskiej ceny.

Przypomnijmy, że firma Unizeto w 2011 r. realizowała na zlecenie CSIOZ prototyp Internetowego Konta Pacjenta (IKP), skierowanego do chorych z cukrzycą w woj. małopolskim. Budżet temtego przedsięwzięcia wyniósł 3,83 mln zł. W listopadzie ubiegłego roku po czterech miesiącach od uruchomienia prototypu IKP aktywnych kont było zaledwie 49 i tylko 276 osób zgłosiło wnioski rejestracyjne do systemu. Na stosunkowo niewielką liczbę pacjentów, którzy zgłosili się do IKP, zwracał wówczas uwagę Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Obecna pierwsza część przetargu ograniczonego na projekt P1, którą wygrało Unizeto, dotyczy tzw. "Szyny Usług" oraz "Systemu Administracji".

- "Szyna usług" jest to swego rodzaju informatyczny kręgosłup całego systemu, do którego będą podpinane inne podsystemy - tłumaczy Ireneusz Myzik. Dodaje, że wykonawca "szyny usług" będzie odpowiedzialny także za integrację całości systemu. Według Myzika prawdopodobnie do końca miesiąca wpłyną oferty na realizację wszystkich cześci projektu P1.

Tymczasme jak poinformował nas w poniedziałek (16 stycznia) Leszek Bigos z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wstrzymano unijną refundację wydatków, które CSIOZ ponosi na projekt P1. Według MRR na podjęcie decyzji o wstrzymaniu certyfikowania wydatków do Komisji Europejskiej w tym przedsięwzięciu miały wpływ informacje o wstępnych wynikach kontroli NIK w CSIOZ.

Pod koniec listopada minionego roku ukazały się doniesienia medialne o raporcie NIK zarzucające CSIOZ niegospodarność, łamanie przepisów o zamówieniach publicznych, brak współpracy CSIOZ z NFZ i opóźnienia. Kierownik projektu P1 nie potrafił jednak odnieść się do decyzji MRR.

- Nic nie wiem na temat wstrzymania certyfikowania wydatków projektu P1. Nie dotarła do mnie oficjalna informacja z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego - mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Ireneusz Myzik.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum