CSIOZ: prace nad systemem informacji medycznej idą zgodnie z planem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2013 20:21

Prace związane z wdrożeniem systemu elektronicznej informacji medycznej idą zgodnie z harmonogramem - zapewnił w środę, 6 listopada, podczas sejmowej komisji zdrowia dyrektor Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia, Marcin Kędzierski.

CSIOZ: prace nad systemem informacji medycznej idą zgodnie z planem
Dyrektor przedstawił posłom komisji informacje na temat stopnia przygotowania do wdrożenia systemu informacji medycznej i rejestrów medycznych. Jak mówił już nastąpił odbiór kilku podsystemów w zakresie projektu elektronicznej platformy informacji tzw. P1.

- Do czerwca 2014 r. system będzie gotowy do wdrożenia elektronicznych recept, skierowań i zleceń oraz Internetowego Konta Pacjenta - podkreślił. Dodał, że obecnie trwają prace nad standaryzacją dokumentów elektronicznych takich, jak e-recepta, e-skierowanie i e-zlecenie.

Jak poinformował równolegle trwają prace nad integracją rejestrów medycznych w obszarze ochrony zdrowia, czyli tzw. projektem P2. - W najbliższym czasie uruchamiamy prace nad kolejnymi systemami informatycznymi określonymi w ustawie, np. budową systemu statystyki, systemu wspomagania ratownictwa medycznego, monitorowania zagrożeń - mówił Kędzierski. - Te systemy dostarczymy do końca 2014 r., aby od stycznia 2015 roku wszystkie usługi mogły być kompleksowo świadczone - dodał. 

Posłowie oraz przedstawiciele środowiska lekarzy wyrażali obawy, czy systemy będą w wystarczającym stopniu chroniły dane pacjentów. Zwracali też uwagę na potrzebę akcji informacyjnej na temat informatyzacji systemu ochrony zdrowia.

Józefa Hrynkiewicz (PiS) pytała, jakie będą korzyści dla pacjentów z wdrożenia systemu. Wyrażała także obawy związane z bezpieczeństwem danych gromadzonych w systemie informatycznym na temat pacjentów. Z kolei przewodniczący komisji Tomasz Latos (PiS) wyrażał wątpliwości, czy uda się płynnie wdrożyć system. W jego ocenie potrzebna jest akcja informacyjna dla pacjentów, jak i personelu medycznego.

Zyta Kaźmierczak-Zagórska z Naczelnej Izby Lekarskiej podkreśliła, że szczególnie lekarze w starszym wieku potrzebują czasu na zapoznanie się z systemem i przygotowanie do pracy w nowych warunkach. Pytała także o to, kto pokryje koszty wdrożenia systemu po stronie lekarzy i świadczeniodawców. Także prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka wyraziła przekonanie, że potrzebne jest wskazanie źródeł finansowania wdrożenia systemu u świadczeniodawców. Jak mówiła "źródłem nie mogą być środki na świadczenia zdrowotne, ponieważ te są już znacznie ograniczone".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum