PAP/Rynek Zdrowia | 13-11-2017 15:46

CSIOZ: pilotaż e-recept w lutym lub marcu 2018 r. w jednym z miast

Pod koniec I kwartału 2018 r. w jednym z miast wprowadzony zostanie pilotażowy projekt wypisywania e-recept, w całym w kraju będą one obowiązywały od początku 2020 r. - poinformowali w poniedziałek (13 listopada) w Warszawie specjaliści Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Fot. archiwum

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), w lutym lub najpóźniej w marcu 2018 r. w jednym z miast, które nie zostało jeszcze ujawnione, będą wypisywane pierwsze e-recepty.

Zastępca dyrektora Centrum ds. informacji i współpracy z regionami Wojciech Górnik powiedział, że w 2019 r. do sytemu tego będą włączane kolejne miasta i regiony, a od 1 stycznia 2020 r. e-recepty będą wystawiane w całym kraju. - E-recepta będzie wypisywana przez lekarza na każdy lek oddzielnie i będzie można ją realizować w każdej aptece - poinformował.

CSIOZ zapewnia, że pacjent będzie miał wgląd do wystawionych e-recept i będzie mógł ją przedłużyć bez konieczności odbycia kolejnej wizyty u lekarza.

Ewa Borek z Fundacji "My Pacjenci" powiedziała, że Polacy są zainteresowani e-receptami i innymi usługami w ramach usług tzw. e-zdrowia. Wskazuje na to sondaż przeprowadzony metodą fokusową w czerwcu 2017 r. przez Fundację we współpracy z portalem "Znany Lekarz". Jak wynika z sondażu "E-zdrowie. Czego oczekują pacjenci?", w ostatnich 12 miesiącach 75 proc. naszych rodaków korzystało z internetu w jakimkolwiek obszarze związanym z ochroną zdrowia. 90 proc. chciałoby mieć możliwość umawiania wizyt lekarskich przez internet, 79 proc. chce w ten sposób wyszukiwać odpowiedniego dla siebie świadczeniodawcę usług medycznych, a 68 proc. pragnie uzyskać o nim opinie.

- Już 4 mln osób miesięcznie odwiedza portal znanylekarz.pl - powiedziała Ewa Borek. Dodała, że w prywatnych przychodniach pacjenci przez internet umawiają już wizyty u lekarza i sprawdzają wyniki badań za pośrednictwem sieci.

Sondaż wykazał, że 77 proc. badanych opowiada się za utworzeniem systemu elektronicznego gromadzącego informacje o wszystkich stosowanych przez danego pacjenta lekach na receptę. 98 proc. badanych dzięki temu chciałoby, żeby lekarz przepisujący leki, jak i oni sami wiedzieli, czy nie wchodzą one w niekorzystne interakcje z innymi stosowanymi przez chorego farmaceutykami.

91 proc. ankietowanych chciałoby, żeby system elektroniczny informował o możliwości zmniejszenia wydatków na leki (w ramach prowadzonej terapii, w postaci np. tańszych zamienników preparatów). 87 proc. badanych chciałoby otrzymywać informację o kończącym się zapasie leków. Co drugi badany chciałby, żeby leki były dostarczane bezpośrednio do domu, podobnie jak inne towary.

Pacjenci pod pewnymi warunkami godzą się na udostępnianie swych danych dotyczących zdrowia, chorób i terapii gromadzonych w systemie elektronicznym. Jak wynika z sondażu, 77 proc. osób zgodziłoby się zrobić to anonimowo dla celów naukowych i zdrowia publicznego.

Natomiast 83 proc. badanych zgodziłoby się na udostępnienie swoich danych medycznych wybranym osobom lub instytucjom, np. lekarzom i ośrodkom zdrowia. Pacjenci nie widzą natomiast potrzeby, by do tych danych mieli dostęp farmaceuci i pielęgniarki oraz np. Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Pacjenci godzą się udostępniać swoje dane medyczne przede wszystkim lekarzom, którzy się nim opiekują. To bardzo ważne, ponieważ takie dane mogą przyczynić się do poprawy jakości leczenia - podkreślił Artur Pruszko z Centrum Zintegrowanej Opieki i e-Zdrowia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Specjalista dodał, że wraz z elektronizacja opieki medycznej powstaje nowe określenie - "dawców" danych medycznych. - Wszyscy będziemy czerpać z tego korzyści - powiedział Pruszko.

Po wprowadzenie e-recept będą realizowane kolejne elementy e-zdrowia w publicznej opiece medycznej, takie jak e-skierowania czy umawianie wizyt lekarskich za pośrednictwem sieci. Ewa Borek podkreśliła, że wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej umożliwi gromadzenie w jednym systemie rozproszonych dotąd danych pacjentów. - Jednak ich udostępnianie musi się odbywać w porozumieniu z pacjentami - podkreśliła.

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia jest państwową jednostką budżetową powołaną przez ministra zdrowia. Odpowiada ona za monitorowanie planowanych, budowanych i prowadzonych systemów teleinformatycznych za poziomie centralnym i regionalnym.