BEX/Rynek Zdrowia | 16-09-2009 18:20

Business Intelligence in-memory wdrożony w 9 dni

Polska spółka, należąca do koncernu farmaceutycznego EGIS Pharmaceuticals PLC wdrożyła rozwiązanie BI nowej generacji - QlikView. Nowe rozwiązanie analizuje i kontroluje procesy sprzedażowe, ruchy magazynowe oraz kapitał pracujący. Wdrożenie trwało 9 dni. Projektem kierowała firma Hogart.

– Gdybyśmy zdecydowali się na alternatywne rozwiązanie klasy Business Intelligence, projekt trwałby prawdopodobnie wiele miesięcy i wymagałby dużo większych nakładów inwestycyjnych  – mówi Wojciech Siczek, Menedżer ds. Kontrolingu w EGIS Polska.

QlikView przelicza bazę złożoną z ponad pół miliona rekordów poniżej sekundy – niezależnie od tego, czy menedżerowie analizują poziom sprzedaży na przestrzeni ostatniego kwartału przez pryzmat grup produktów lub kategorii klienta czy sprawdzają poziom wydatków promocyjnych w analizowanym regionie kraju. Wszystkie obliczenia wykonywane są na serwerze i błyskawicznie dostarczane na ekran laptopa.

QlikView okazał się  intuicyjnym i prostym w obsłudze narzędziem, które potrafi przeliczać masy danych z zaskakującą prędkością mimo niskich wymagań sprzętowych.

– Wiele tradycyjnych rozwiązań Business Intelligence, zanurzonych w technologii OLAP, wdrażanych jest przez wiele miesięcy, analizy zwykle ograniczają się do kilkunastu pytań, a każda kolejna aktualizacja rozwiązania jest czasochłonna i kosztowna – wyjaśnia Wojciech Siczek.

Wdrożenie i praca z QlikView przebiega inaczej. Dzięki asocjacyjnej bazie danych zlokalizowanej w całości w pamięci operacyjnej komputera narzędzie integruje się z innymi systemami (np. ERP, CRM) i arkuszami kalkulacyjnymi. Przez proste odwzorowanie danych źródłowych nie potrzebuje kosztownych hurtowni danych, a czas wdrożenia liczony jest nie w miesiącach, lecz w tygodniach.

Egis Polska Sp. z o.o. i Egis Polska Dystrybucja Sp. z o.o. są częścią międzynarodowego koncernu farmaceutycznego EGIS Pharmaceuticals PLC. Hogart Business Systems jest jedną z wiodących firm IT w Polsce, która od ponad 15 lat specjalizuje się w realizacji projektów wdrożeniowych w oparciu o zaawansowane narzędzia informatyczne.