CSIOZ/Rynek Zdrowia | 23-07-2020 14:05

120 mln zł z UE na rozwój e-zdrowia

Jak poinformowało w czwartek (23 lipca) na swojej stronie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, w ramach projektu e-zdrowie (P1) - Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych - Centrum e-Zdrowia zbuduje nowe e-usługi dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

Na kontynuację projektu Centrum pozyskało 120 mln zł dofinansowania ze środków unijnych Fot. Archiwum

Nowe e-usługi to zamawianie e-recept, centralną e-rejestrację oraz e-wizyty. Na kontynuację projektu Centrum pozyskało 120 mln zł dofinansowania ze środków unijnych.

Drugi etapu projektu e-zdrowie (P1) stanowi kontynuację długofalowej wizji rozszerzania dostępu do usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną. Zakłada on uruchomienie kolejnych e-usług w ochronie zdrowia, m.in.: zamawianie e-recept, centralną e-rejestrację oraz e-wizyty dostępne dla pacjentów z poziomu Internetowego Konta Pacjenta. Będą one stanowiły kolejny istotny etap prac nad cyfryzacją ochrony zdrowia.

Jak mówi Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia, projekt e-zdrowie i szeroko pojęta informatyzacja odgrywają kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia, w którym ważne jest innowacyjne podejście do diagnostyki, leczenia i ich organizacji. To wielkie wyzwanie informatyczne, które dzięki konsekwentnemu działaniu, z sukcesem realizujemy. Choć proces informatyzacji jeszcze się nie skończył, to już na obecnym etapie można wykorzystywać pozyskane dane do analiz, mających na celu zwiększenie efektywności systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

Jak dodaje Kister doświadczenia ostatnich miesięcy pokazały, jak ważną rolę dla funkcjonowania instytucji publicznych oraz administracji odgrywa cyfryzacja. Potwierdzają to badania, m.in. „The Future of Virtual Health” zrealizowane pod koniec kwietnia br. roku przez Deloitte. Połowa badanych przyznała, że zdalna ochrona zdrowia daje lepiej skoordynowaną opiekę. W ich ocenie do 2040 r. przynajmniej jedna czwarta usług zdrowotnych będzie świadczona na odległość. Aż 94 proc. menadżerów uważa, że rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji pozwolą na wcześniejszą proaktywną diagnostykę oraz podjęcie najlepszych terapii.

W pierwszym etapie projektu e-zdrowie (P1), którego wartość wyniosła ponad 157 mln zł, uruchomiono m.in. bezpłatną aplikację Internetowego Konto Pacjenta oraz Gabinet, a także e-receptę oraz e-skierowanie, które od 8 stycznia 2021 r. będzie obowiązkowe.

Centrum e-Zdrowia kontynuuje również prace nad wdrożeniem kolejnych e-usług, m.in. raportowania zdarzeń medycznych i wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej, której pilotaż startuje już w sierpniu.

Więcej: csioz.gov.pl