Gazeta Lubuska, JW/Rynek Zdrowia | 07-08-2019 09:58

Zielona Góra: groźna bakteria na dwóch oddziałach szpitala uniwersyteckiego

U kilku pacjentów oddziału chorób wewnętrznych i oddziału neurochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze stwierdzono zakażenie bakterią Klebsiella pneumoniae NDM, potocznie nazywaną New Delhi. W celu opanowania ogniska epidemiologicznego wstrzymano na wspomniane oddziały przyjęcia. Wprowadzono również ścisły reżim sanitarny wśród personelu i chorych.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Ze wstępnych ustaleń wynika, że pierwotnym źródłem zakażenia był pacjent przyjęty ze szpitala spoza woj. lubuskiego.

Wszyscy pacjenci i personel interny i neurochirurgii poddawani są regularnym badaniom epidemiologicznym. Badani na obecność Klebsiella pneumoniae NDM są również wszyscy pacjenci przyjmowani na pozostałe oddziały, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy przebywali w innych szpitalach.

Jak zaznacza szpital, ryzyko zakażenia osób zdrowych, które odwiedzają chorych przebywających w szpitalu, jest niewielkie. Mimo wszystko lecznica prosi o ograniczenie wizyt.

Gazeta Lubuska informuje, odwiedziny na oddziale wewnętrznym wstrzymano już 2 sierpnia, ale stosowne oświadczenie szpital wydał 6 sierpnia.

Klebsiella pneumoniae NDM oznacza grupę bakterii Enterobacteriaceae, które uodporniły się na większość antybiotyków, w tym na karbapenemy (stosowane w leczeniu ciężkich zakażeń). Enetrobacteriaceae bytują w przewodzie pokarmowym każdego człowieka. Rozprzestrzenianie NDM wynika m.in. z masowego stosowania antybiotyków zarówno w leczeniu szpitalnym, jak i w leczeniu prowadzonym przez lekarza rodzinnego. Dla zdrowego człowieka NDM są niegroźne, ale dla pacjentów z obniżoną odpornością - np. tych po chemioterapii czy leczonych na oddziale intensywnej terapii, mogą być niebezpieczne. Bakteria może łatwo rozprzestrzeniać się w szpitalach czy domach opieki, głównie poprzez bezpośredni kontakt z jej nosicielem.

New Delhi może powodować zapalenie układu moczowego, ale też groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i bardzo często doprowadza do sepsy, która kończy się śmiercią. Choroba najczęściej objawia się silną gorączką, kaszlem, dusznościami i osłabieniem.