• ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Zielona Góra: Szpital Uniwersytecki wznawia przyjęcia planowe na kolejnych oddziałach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2019 12:48

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze wznowił w czwartek (22 sierpnia) przyjęcia na kolejnych sześciu oddziałach. Były one wstrzymane na wszystkich oddziałach lecznicy po wykryciu w niej bakterii Klebsiella pneumoniae NDM (New Delhi).

Zielona Góra: Szpital Uniwersytecki wznawia przyjęcia planowe na kolejnych oddziałach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poinformował w czwartek zielonogórski szpital, po wykonaniu badań przesiewowych i środowiskowych, nie stwierdzono kolonizacji bakterii na kolejnych sześciu oddziałach: kardiologii, nefrologii, hematologii, onkologii, chorób płuc oraz chirurgii klatki piersiowej.

"Oznacza to, że na tych oddziałach od czwartku, 22 sierpnia, przywrócone zostają przyjęcia planowe pacjentów, zgodnie z rekomendacją Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych, powołanego m.in. do walki z bakterią Klebsiella pneumoniae NDM. Decyzja o ponownym otwarciu tych oddziałów została podjęta w uzgodnieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Zielonej Górze" - przekazano w komunikacie.

Lecznica poinformowała również, że trwają czynności mające na celu kohortowanie pozostałych pacjentów wymagających izolacji na oddziale zakaźnym.

Szpital wstrzymał przyjęcia planowe 8 sierpnia w związku ze stwierdzeniem u kilku pacjentów nosicielstwa bakterii Klebsiella pneumoniae NDM. W miniony wtorek przywrócił je na 14 oddziałach. Łącznie ma ich 23.

Pierwsze zakażenie bakterią Klebsiella pneumoniae NDM w zielonogórskim szpitalu wykryto 23 maja 2019 r. Pierwotnym źródłem zakażenia miał być pacjent przyjęty ze szpitala spoza woj. lubuskiego.

W związku z sytuacją szpital wprowadził specjalne procedury mające na celu wyeliminowanie ognisk zakażenia oraz zapobiegnięcie rozprzestrzenianiu się bakterii. Personel i pacjenci muszą przestrzegać ścisłych zasad sanitarnych, począwszy od regularnego mycia rąk.

Wszyscy chorzy są poddawani regularnym badaniom na obecność bakterii. Placówka poprosiła rodziny o ograniczenie wizyt, choć ryzyko zakażenia osób zdrowych, które odwiedzają chorych, jest niewielkie.

New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae - pałeczki zapalenia płuc, należącej do grupy bakterii jelitowych. Odpowiada za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Zapalenia nią wywołane mogą prowadzić do sepsy. Jest oporna na działanie większości antybiotyków.

Bakteria ta wchodzi w skład fizjologicznej mikroflory jelita, ale może również wywołać infekcję - dotyczy to najczęściej osób z zaburzeniami odporności, np. w przebiegu chorób nowotworowych, cukrzycy, po ciężkich zabiegach chirurgicznych - informuje zielonogórska lecznica.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum