• ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

XXVII edycja akcji Żółty Tydzień

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 08 października 2013 20:00

Jesienna edycja Żółtego Tygodnia potrwa w tym roku od 14 do 25 października. To już XXVII odsłona ogólnopolskiej akcji, której ideą jest edukacja na temat zagrożeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A i typu B oraz popularyzacja szczepień ochronnych.

XXVII edycja akcji Żółty Tydzień
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Wirusowe zapalenia wątroby typu A i typu B to jedne z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie, które nadal stanowią poważne i realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. WZW A, potocznie nazywane przez pacjentów chorobą brudnych rąk lub żółtaczką pokarmową, jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób zakaźnych na świecie, wywołuje ją wirus zapalenia wątroby typu A (HAV).

Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub przez spożycie zanieczyszczonej wirusem żywności oraz wody (nawet w postaci kostki lodu). Do pierwszych objawów klinicznych rozwoju tej choroby w organizmie zalicza się bóle brzucha, wymioty i nudności czy apatię.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B), nazywane często żółtaczką wszczepienną jest dużo poważniejszą i bardziej dolegliwą chorobą zakaźną. Wywołuje ją wirus zapalenia wątroby typu 
B (HBV) - do zakażenia wystarczy już bardzo niewielka ilość krwi, dlatego niebezpieczne mogą być wizyty w salonach kosmetycznych, fryzjerskich, gabinetach stomatologicznych, medycyny estetycznej, a nawet w placówkach medycznych, gdzie przyczyną zakażenia może być niedostatecznie zdezynfekowany sprzęt.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum