• ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Włocławek: to nie szpital zaraził pacjentów bakterią wywołującą gangrenę

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2015 08:34

Badania wykonane w Zakładzie Mikrobiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie jednoznacznie wykluczyły, że źródłem zakażenia bakterią wywołującą gangrenę był włocławski szpital. Do zdarzenia doszło w kwietniu na oddziale ortopedii. Troje pacjentów miało bakterię, która wywołuje gangrenę. Dwoje zmarło.

Włocławek: to nie szpital zaraził pacjentów bakterią wywołującą gangrenę
Fot. PTWP

Najpierw na oddział ortopedii i traumatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku przyjechała z urazem 75-letnia kobieta. Po badaniach okazało się, że jest zakażona bakterią, która wywołała gangrenę. Kobieta nie wyraziła zgody na operację. Kiedy zmieniła zdanie, było już za późno - chora zmarła.

Druga pacjentka miała poważny uraz ortopedyczny, ale cierpiała też m.in. na nadciśnienie i niewydolność serca. Kobieta zmarła, ale nie z powodu gangreny, tylko na niewydolność krążeniowo-oddechową. W tym samym czasie lekarze stwierdzili bakterię u trzeciego pacjenta. Zastosowali u niego antybiotykoterapię i przenieśli go do innej sali.

Oddział przestał przyjmować nowych pacjentów, wstrzymał odwiedziny i zawiesił zabiegi na bloku operacyjnym.

Bakterię zbadali naukowcy z Zakładu Mikrobiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Okazało się, że są to trzy różne, niezależne od siebie szczepy bakterii, które pacjenci przynieśli ze sobą na oddział. Dzięki badaniom wiadomo, że trzy zakażenia w tym samym czasie nie były winą szpitala. Gdyby do tego doszło, byłby to ten sam szczep.

Więcej: m.torun.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum