• ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Wielka Brytania: w szpitalach rośnie liczba infekcji grzybiczych Candida auris

Autor: Radio Zet/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2017 10:28

W kilkudziesięciu placówkach medycznych w Wielkiej Brytanii rozprzestrzenił się lekooporny grzyb Candida auris. Jego obecność potwierdzono już u dwustu pacjentów, a u 27 osób infekcja miała bardzo ciężki przebieg.

Wielka Brytania: w szpitalach rośnie liczba infekcji grzybiczych Candida auris
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Candida auris zwykle nie daje żadnych objawów, w określonych warunkach może jednak prowadzić do posocznicy lub ciężkiego zakażenia ran - informuje Radio Zet.

Świat usłyszał o tym grzybie w 2009 r., kiedy wykryto go w płynie z uszu u pacjentów w Japonii, a następnie pojawił się m.in. w Korei Południowej, Wenezueli, Indiach, Izraelu, Pakistanie, Kuwejcie i RPA. W 2013 r. odnotowano jego obecność w Wielkiej Brytanii. W 2016 r. CDC (Centers for Disease Control and Prevention), amerykańska agencja rządowa zajmująca się kontrolą i prewencją chorób, uznała infekcje spowodowane Candida auris za światowy problem.

Grzyb rozprzestrzenia się głównie w placówkach medycznych, gdzie hospitalizowane są osoby chore. Pozostaje obojętny na leki przeciwgrzybiczne i bardzo szybko się rozprzestrzenia. Kolejne osoby mogą zarazić się już w ciągu 4 godzin od momentu pierwszej infekcji.

Lekarze alarmują o częste mycie rąk i używanie preparatów antyseptycznych, zwłaszcza podczas kontaktu z osobami przebywającymi w szpitalu lub korzystającymi z usług w różnego rodzaju placówkach medycznych.

Więcej: radiozet.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum