Warszawa: rusza cykl zajęć dla ludzi żyjących z HIV

Autor: KLX/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2014 10:07

Jak leczyć HIV, jak nie zakazić innych, czy i jak mówić o swoim statusie bliskim i lekarzom - tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy ruszającej właśnie serii warszawskich spotkań dla osób żyjących z HIV.

Celem zjęć tzw. "Czwartków na plus!" jest przekazanie wiedzy m.in. o diagnostyce, leczeniu, aktywności seksualnej ludzi zakażonych, sposobach mówienia o swoim statusie bliskim, ale też lekarzom, poszukiwaniu partnerów życiowych. 

Spotkania podzielone będą na dwie części - informacyjno-medyczną, prowadzoną przez lekarzy wirusologów, a także psychoedukacyjną prowadzoną przez trenera tzw. umiejętności miękkich. W pierwszej mowa będzie głównie o przebiegu zakażenia, drogach przenoszenia się wirusa, dobrym czasie na rozpoczęcie leczenia antyretrowirusowego i samym leczeniu. W drugiej -  o sztuce komunikowania swojego seropozytywnego statusu oraz asertywności  i rozwiązywaniu codziennych problemów życiowych. Każda część będzie składała się z prezentacji oraz wykładu, a także dyskusji z lekarzem i trenerem.

Szacuje się, że w warsztatach weźmie  udział od 300 do 500 osób.

Jak podkreśla Robert Łukasik, prezes Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy, które organizuje spotkania rzecz jest o tyle ważna, że Warszawa to stolica Polski, także, gdy chodzi o HIV. W mieście z powodu zakażenia wirusem leczy się 1500 osób. To 20 proc. wszystkich leczących się z tego powodu Polaków.

- Do Warszawy, do Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego WUM, przyjeżdża ponadto 80-cioro żyjących z HIV dzieci z całej Polski. A gdzie dużo osób żyjących z HIV, tam dużo pytań. Bo życie z HIV, choć dzięki nowoczesnym lekom może być długie i relatywnie komfortowe, jest bardzo skomplikowane - podkreśla Łukasik.

Każde z 24 zaplanowanych na 2014 rok spotkań będzie miało inny temat więc każdy zainteresowany może zdecydować, czy chce przejść pełne, całoroczne szkolenie, czy też wybrać konkretne, interesujące go zagadnienie.

Zajęcia są bezpłatne i będą odbywać się w każdy drugi i czwarty czwartek w siedzibie Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum