• ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

Warszawa: rodziny oskarżają szpital ws. śmierci chorych zakażonych bakterią Klebsiella pneumoniae

Autor: wp.pl/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2019 15:06

W 2016 roku co najmniej trzy osoby zmarły po zakażeniu bakterią Klebsiella pneumoniae w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Rodziny oskarżają szpital, twierdząc, że lekarze mieli ukrywać epidemię. Trwa dochodzenie.

Warszawa: rodziny oskarżają szpital ws. śmierci chorych zakażonych bakterią Klebsiella pneumoniae
Fot. Shutterstock

Jak twierdzi córka jednego z pacjentów szpitala MSWiA, lekarze nie reagowali, pozwalali pacjentom zarażać się od siebie i umierać. Wyjaśniła m.in., że ojciec jej był po poważnym zabiegu kardiologicznym. Wracał po nim do zdrowia. Niestety zmarł po zakażeniu bakterią Klebsiella pneumonia.

Sprawa serii zakażeń wyszła na jaw, kiedy wspomniana kobieta zaczęła badać przyczynę śmierci ojca. W akcie zgonu lekarz wpisał niewydolność krążeniową. Sekcja zwłok wykazała jednak, że przyczyną niewydolności było zakażenie bakterią Klebsiella pneumoniae. W sprawie tej śmierci toczy się śledztwo w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, które wykazało, że tydzień wcześniej zmarł na tym oddziale inny chory także zakażony wspomnianą bakterią. Trzecia śmiertelna ofiara zakażenia z tego samego okresu to pacjent z oddziału gastroenterologii.

Do tragicznych wydarzeń doszło wiosną 2016 roku. Dopiero teraz sprawa została upubliczniona przez przedstawicieli rodzin zmarłych pacjentów. W czasie kiedy wszyscy trzej chorzy zmarli, doszło do 14 zakażeń pacjentów tym samym szczepem bakterii.

Podczas śledztwa prokuratorskiego jeden z profesorów przyznał, że pielęgniarki i lekarze wiedzieli o zakażeniach. Ich zdaniem, zagrożenie nie było na tyle duże, aby informować służby epidemiologiczne. 

Więcej: wp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum