• ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

W godzinach odwiedzin w sali pacjenta przebywać będzie tylko jeden odwiedzający

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2017 12:09

Resort zdrowia chce walczyć z zakażeniami szpitalnymi wywołanymi przez bakterie oporne na antybiotyki „ostatniej szansy". Pomóc ma rozporządzenie w sprawie metod zapobiegania zakażeniom spowodowanym wybranymi biologicznymi czynnikami chorobotwórczymi o szczególnej zjadliwości lub oporności.

W godzinach odwiedzin w sali pacjenta przebywać będzie tylko jeden odwiedzający
W godzinach odwiedzin w sali pacjenta przebywać będzie tylko jeden odwiedzający. Fot. Archiwum

Ministerialni urzędnicy chcą walczyć z rosnącą liczbą groźnych zakażeń szpitalnych wywołanych bakteriami, wobec których znane nam antybiotyki okazują się bezsilnie. Chodzi o wszystkie superbakterie, z którymi nie mogą sobie poradzić antybiotyki „ostatniej szansy". Chodzi o m.in. bakterie New Delhi i clostridium difficile, które prowadzą do śmiertelnych zakażeń pacjentów.

Czytaj: www.rcl.gov.pl

Zdaniem resortu większość szpitali w Polsce jest nieprzygotowana do walki z problemem, bo nie wykonują u pacjentów badań przesiewowych i nie mają izolatek, w których można by umieszczać zakażonych.

Projekt rozporządzenia przewiduje zwiększenie nadzoru epidemiologicznego nad szpitalami. Państwowa Inspekcja Sanitarna ma częściej przeprowadzać badania mikrobiologiczne. Kładzie też nacisk na higieniczne środki ostrożności także w odniesieniu do odwiedzających, którzy mają się dowiedzieć, że po wizycie w szpitalu mają umyć ręce.

Zwiększy się też edukacja samych pacjentów, którzy po pobycie w szpitalu mają dezynfekować sprzęt i uprać wszystkie ubrania czy torby. Rozporządzenie przewiduje, że w godzinach odwiedzin w sali pacjenta przebywać będzie tylko jeden odwiedzający, a pielęgniarka dyżurna ma kontrolować osoby z zewnątrz, z którymi kontaktuje się pacjent.

Czytaj: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum