×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • ZAKAŻENIA SZPITALNE

  • Start

W Polsce co roku dochodzi do ok. 37 tys. zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego

Autor: SES,PSPE/Rynek Zdrowia30 listopada 2018 10:37

W polskich placówkach ochrony zdrowia codziennie dochodzi do około 100 zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego. Oznacza to, że na 100 łóżek szpitalnych rocznie przypada od 12 do 30 zakłuć.

W Polsce co roku dochodzi do ok. 37 tys. zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rusza ogólnopolskie badanie, które ma pokazać jak placówki medyczne dbają o bezpieczeństwo swojego personelu w tym obszarze.

Szacuje się, że w Polsce co roku jest około 37 tys. zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia. Na tle innych państw Unii Europejskiej to nadal dość dużo. Problem jest poważny, ponieważ personel medyczny narażony jest na kontakt z materiałem biologicznym, który może stwarzać ryzyko zakażenia.

Potwierdzają to dane Światowej Organizacji Zdrowia, z których wynika, że 37 proc. zakażeń WZW typu B, 39 proc. WZW typu C oraz 4,4 proc. HIV rozpoznawanych wśród personelu medycznego jest spowodowanych zakłuciami sprzętem używanym w placówkach ochrony zdrowia.

Specjalisci zwracają uwagę, że chociaż od kilku lat przepisy nakładają na dyrekcje placówek medycznych obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznego kontaktu z ostrymi narzędziami, to niewiele się zmieniło.

Jak czytamy w  informacji prasowej, na ekspozycję najbardziej narażony jest personel pielęgniarski, poprzez codzienny kontakt z ostrymi narzędziami i wyrobami medycznymi w postaci igieł, kaniul, skalpeli czy szklanych ampułek. Towarzyszący procedurom niejednokrotnie pośpiech czy natłok pracy, wynikający z niedostatków kadrowych, nie zawsze sprzyja opanowaniu i spokojnej pracy.

- Bezpieczna pielęgniarka to bezpieczny szpital i bezpieczny pacjent i bezpieczna - mówi Paweł Witt, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki, autor rozpoczynającego się właśnie ogólnopolskiego badanie sprawdzającego, jak placówki w kraju realizują Dyrektywę Rady UE zobowiązującą do zapewnienia personelowi medycznemu bezpiecznego kontaktu z ostrymi narzędziami. 

Chodzi o wyroby medyczne służące do cięcia, czy kłucia. Powinny one być wyposażone w zabezpieczenia chroniące przed zranieniem, a pracownicy regularnie szkoleni z ich bezpiecznego użytkowania.

- Najczęściej skaleczenia występują po użyciu sprzętu, np. podczas demontażu, wyrzucania. Pomimo powagi zdarzenia, skaleczenia sprzętem medycznym są zaniedbywane, większość z nich jest niezgłaszana - mówi Mirosława Malara, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum